Hayat, bencil veya düşüncesizce hareketler nedeniyle yok edilemeyeceği gibi, daha yüce bir değer veya amaç için de feda edilemez.

Güzel Sözler

Zerdüst Sözleri30 / 07 / 2014

Zerdüst Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Başkaları yararına iyi bir şey yapmak görev değil, zevktir. Çünkü sizin sağlık ve mutluluğunuzu artırır.

İnsan kendisini kutsal ve sağlam bir sevgiyle sevmeyi öğrenmeli. İnsan kendisine tahammül etmeyi öğrenmeli.

Birini sevmek barbarlıktır: Çünkü, bunu diğerlerini harcayarak yapar. Tanrı sevgisi de öyle.

Özgürlük diye böğürmeyi seversiniz hepiniz en çok; oysa ben, çevresinde çokça böğürme ve duman bulunan büyük olaylara inanmayı unuttum. İnan bana dostum cehennem gürültüsü! En büyük olaylar, en şamatalı saatlerimiz değil, en sessiz saatlerimizdir.

Bilgi insanın gönlünü aydınlatan tanrısal bir ışındır ve sevgi ile biçimlenen bir mutluluk unsurudur. Mutluluğu sağlayan sevgi ile yaratıcılık birbirine gereksim duyar ve birlikte var olurlar.

Benzer yazılar

 1. Eckhart Tolle Sözleri

  İnsanı olgunluğa götüren en hızlı at ıstıraptır.

 2. George MacDonald Sözleri

  Bir ilişkide güvensizlik varsa orda sevgi yoktur. Ve unutmaki güvenilmek, sevilmekten daha büyük bir iltifattır.

 3. Hos Gelisler Ola Marsı Sözleri

  Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa Askerin milletin bayrağınla çok yaşa Arş arş arş ileri ileri Arş ileri marş ileri Dönmez geri Türk’ün askeri Sağdan sola soldan sağa Al da bayrağın düşman üstüne Cephede mitralyöz ayna gibi parlıyor Cumhuriyet gençleri bayrak açmış bekliyor Arş arş arş ileri ileri Arş ileri marş ileri Dönmez geri Türk’ün […]

 4. Bruce Barton Sözleri

  Harikulade şeyler ancak içlerindeki bir şeyin koşulların üzerinde olduğuna inanma cesareti gösterenler tarafından yapılmıştır.

 5. Edmund Gustav Albrecht Husseri Sözleri

  Birinci tekil kişiye tutunun. Kendi bilincinizin bilgisi, emin olabileceğiniz tek şeydir.

 6. Mehmed Uzun Sözleri

  Söz güzel, yalın ve insani olmalı.

 7. Sibli Numani Sözleri

  Hürriyet, kalbin hür olmasından başka bir şey değildir.

 8. Peyami Safa Sözleri

  Ancak şimdiye hâkimiz! Şimdi durmak için değil, şimdiden başlamak için. Belki de canımızı sıkacak birşey olmadığı için canımız sıkılıyor. Din yüzünden gerilemedik, gerilediğimiz için dinden ayrıldık. Eski başka, eskimiş başkadır Nice eskiler vardır ki, hiç eskimez. Fikir sahibi olmaya mal sahibi olmaktan fazla ihtiyaç duyacağımız gün gerçek zenginliğin sırrını bulacağız. Her sıkıntı bir isyan hazırlığıdır. […]

 9. Cesare Pavese Sözleri

  Ancak bir özveriyi gerektiren sevgiye inan; bunun dışında her şey, çoğu zaman, boş sözlerden başka bir şey değildir. Bir erkeği bir çocuktan ayıran özellik bir kadın üzerinde üstünlük kurmayı bilmesidir. Bir kadını bir çocuktan ayıran özellik ise, bir erkeği nasıl sömüreceğini bilmesidir. Dünya nasıl olması gerekiyorsa öyle. Kendini kurtaramayanı hiç kimse kurtaramaz. Eğer acı çekiyorsak, […]

 10. William Herbert Shipman Sözleri

  Kalbimin kapısına “buradan geçmek yasaktır” diye yazdım. Fakat aşk, gülerek geldi ve “ben her yere girebilirim” diye fısıldadı.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Zerdüst Sözleri” için (0) sende ekle!