En basit şey insanın kendisini aldatmasıdır; çünkü insan istediği şeyin genellikle gerçek olduğuna inanır.

Aldatma Sözleri

Zerdüst Sözleri25 / 07 / 2014

Zerdüst Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Başkaları yararına iyi bir şey yapmak görev değil, zevktir. Çünkü sizin sağlık ve mutluluğunuzu artırır.

İnsan kendisini kutsal ve sağlam bir sevgiyle sevmeyi öğrenmeli. İnsan kendisine tahammül etmeyi öğrenmeli.

Birini sevmek barbarlıktır: Çünkü, bunu diğerlerini harcayarak yapar. Tanrı sevgisi de öyle.

Özgürlük diye böğürmeyi seversiniz hepiniz en çok; oysa ben, çevresinde çokça böğürme ve duman bulunan büyük olaylara inanmayı unuttum. İnan bana dostum cehennem gürültüsü! En büyük olaylar, en şamatalı saatlerimiz değil, en sessiz saatlerimizdir.

Bilgi insanın gönlünü aydınlatan tanrısal bir ışındır ve sevgi ile biçimlenen bir mutluluk unsurudur. Mutluluğu sağlayan sevgi ile yaratıcılık birbirine gereksim duyar ve birlikte var olurlar.

Benzer yazılar

 1. Necati Cumalı Sözleri

  Neredeysen uzat ellerini başım dönüyor.

 2. Octavio Paz Sözleri

  Aşkı seçme özgürlüğünün gerçekleşmesi olanak dışıdır. Tüm insanlar aynı sözleri kullanır ama birbirlerini anlamazlar. Düşlerine layık ol.

 3. William Godlam Sözleri

  Aldatanı aldatmaktan bir zevk alabilirsin; ama seveni aldatıyorsan, karaktersizsin. Bütün hayatı boyunca, oyuncak ayı’ya sarılıp uyuyan bir kızı, büyüdüğünde sevgili seçimi yüzünden eleştiremezsin. Çok defa terkedildim, ama üzülmüyorum çünkü bu kaderimdendir. Ama asla terkeden olmadım bu da benim karakterimdendir. Ama ile başlarsa bir sözün; O sözün sonunda ya bir istek vardır yada hüzün. Boşver takma […]

 4. William Herbert Shipman Sözleri

  Kalbimin kapısına “buradan geçmek yasaktır” diye yazdım. Fakat aşk, gülerek geldi ve “ben her yere girebilirim” diye fısıldadı.

 5. Emma Goldman Sözleri

  Artık hayal kuramadığımızda ölürüz. Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır. Dans edemediğim devrim, devrim değildir. Kadının gelişimi, bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi, hayatını basit, fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni […]

 6. Douglas Noel Adams Sözleri

  Anlatmak istediğim çok şey, konuşmak istediğim tek kişi var. Hepsi bu kadar. Bedava psikolog bulursam, depresyona girmeyi düşünüyorum. Dost gibi görünen yalakalar, farklı olmaya çalışan basit insanlar, arkamızdan kurulan oyunlar. Kural hep: Gül ve Geç. Eskiden kızlar aşk adamı arıyorlardı, şimdilerde adam olsun yeter diyorlar. Fazla abartmayın. Çünkü yerlere göklere sığdıramadığınız aşk, birgün bir hoşçakal’a […]

 7. Etienne Bonnot de Condillac Sözleri

  Felsefe duyumların bilgisidir. İstek, akıl tarafından yaşanan önceki haz duyumlarının anımsanmasıdır.

 8. Jacques Delille Sözleri

  Anne ve babalarımızı kader, arkadaşlarımızı kendimiz seçeriz. Akrabalarımızı kader seçer, arkadaşlarımızı kendimiz seçeriz.

 9. John Webster Sözleri

  İnsan bir kuyuya düştüğünde, itenin ne önemi vardır ki. Onu en çabuk şekilde dibe götüren, kendi ağırlığıdır.

 10. Ataol Behramoglu Sözleri

  Anne gezindiğin bağ baba yaslandığın dağdır! Ömrümün en güzel çağı, annen ve babanla olandır. Burjuvalar kocaman duvarlarla çevirmişler avlularını. Ama bir kiraz ağacı gördüm geçen gün, dışarı uzatmıştı en çiçekli dalını. Evet haklısınız, erkekler bir odundur, çünkü hepsinin beklemekten ağaç olduğu bir sevgilisi olmuştur. Dünyaya bir daha gelirsen nasıl bir hayat isterdin sorusuna kim ne […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Zerdüst Sözleri” için (0) sende ekle!