Ey Gönül! Sevdiğini hiç gitmeyecekmiş gibi seversen, gittiğinde de hep gelecekmiş gibi beklersin.

Aşk Sözleri

Yılmaz Güney Sözleri31 / 07 / 2014

Yılmaz Güney Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Asıl hapishane insanın kafasında yarattığı hapishanedir. Hayatı sınırlayan hapishane odur ki, ilk fırsatta yıkılmalıdır. Dünyayı daha iyi kavrayabilmek için.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Damla damla sevgili. Bir gün akıp gideceğiz hayata. Duvarlar yıkılacak, açılacak bütün kapılar bilesin. Benim yüreğim sensin şimdi, seni vurur durur. Ve yine damla damla çoğalıyorsun içimde.

Faşizm hangi ülkede olursa olsun, sadece o ülkenin işçisine ve halkına değil, tüm dünya işçilerine ve halkına karşıdır.

Geride kalan tek şey yüreğim.. Sahip bile çıkamıyorum artık ona! Baksana almış başını gitmiş sana..

İnsanlari taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düsüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.

Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil,özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katilabilmek içindir.

Bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını, lakin aç idik yedik karanfil parasını.

Dostluğu ve sevgiyi, yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak isterdim onlarla birlikte büyüsün bütün dünyayı sarsın diye..

Hayatı kendim için yaşamıyorum. Ve korkmuyorum hiç bir şeyden. Başıma gelecekleri de biliyorum. Her şeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köle olarak yaşamaktansa özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.

Hadi takas edelim birşeylerimizi.. Mesela gülüşünden ver ömrümden al.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım.. Zaman değil yürek istiyormuş.. Oda sende kaldı.

Dağlarımız, ovalarımız ve ırmaklarımız bizi bekliyor,
Biz bütün ömrümüzü gurbette geçirip,
Gurbet türküleri söylemek istemiyoruz,
Biz yiğitlikleri ile destanlar yazmış bir halkız,
Ve önümüzde duran bütün güçlükleri yenecek,
Aceme, kararlılığa ve koşullara sahibiz…
Dost ve düşman herkes bilsin ki; Kazanacağız, mutlaka KAZANACAĞIZ!

Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köpeğin dostluğu, bir dostun köpekliğinden iyidir.

On yıl sustum artık bağırmak istiyorum!

Hasretin, yüreğimin sadık bir bekçisidir Sevgili…

Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz. ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boğun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.

Bir zalime sırt vererek başka bir zalimle savaşılmaz.

Teller büyük evleri korurmuş, köpeklerde büyük adamları.

Yaşamak ne güzeldir be sevgili… Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek. Ve o vazgeçilmez sancılarını duyarak hayatın.

Benzer yazılar

 1. Madonna Sözleri

  Tanrı kadar ünlü olmadıkça, mutlu olmayacağım. Pop yıldızları ile teröristler arasındaki fark nedir? Teröristlerle müzakere edilebilir. Kadınlar sıradan erkeklerden hoşlanır ve erkekler de sıradan olmak için ellerinden geleni yaparlar. Zevkleri başkasının müsaadesine bağlı olan insan zavallıdır.

 2. Peter Alexeyevich Kropotkin Sözleri

  Ancak hiçbir şey yapmayan insan hata yapmaz. Biz anarşistler bizi çevreleyen ön yargılar ormanına baltayı vuruyoruz. İdealimizi birdenbire gerçekleştiremeyecek olmamız pek de umrumuzda değil. Özgürlüğün tehlikelerinden ve karanlık yönlerinden korkmamalıyız. Ahlakçıların hep uygulamak istedikleri o hakkı reddediyoruz, tek tek bireyleri bir ideal adına sakatlamayı. Bütün hayvan topluluklarında dayanışma duygusu var olma savaşından çok daha önemli […]

 3. Thales Sözleri

  Ana madde sudur, diğer maddeler ise hava ve apeiron (sonsuzluk)dur. Başkalarını suçladığınız şeyleri kendiniz yapmayın. Çocuklarınızdan, sizin kendi ana babanıza gösterdiğiniz kadar sevgi bekleyin. Dostlarına karşı iyi günlerinde de kötü günlerinde de hep aynı şekilde davran. Eğitim eksikliğine katlanmak zordur. Kefaletin yoldaşı felakettir. Her şeyin yok olduğu anda bile ümit vardır. Thales’e sormuşlar: En güç […]

 4. Murray Rothbard Sözleri

  İnsanları birbirlerini öldürmek için eğitmek insanın kutsallığını ihlal etmektir. Servet sahibi olmanın sadece iki yolu vardır: Ekonomi yoluyla (gönüllü üretim ve mübadele) ve politika yoluyla. Serbest piyasada sadece ekonomik araçlar kullanılır ve sonuçta herkes yaptığı hizmet karşılığında bir para kazanır. Devlet teşvikleri işin içine girince durum değişir. O zaman servete ulaşmak için politik araçlar devreye […]

 5. Ivan Pavlov Sözleri

  Asla her şeyi bildiğini sanma. Gerçekten çok bilgili olsan da, kendi kendine “ben cahilim” diyebilecek cesaretin daima olmalı.

 6. George Bernard Shaw Sözleri

  Akıllı adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır. Bir kadın, bir koca buluncaya kadar geleceği konusunda endişelidir. Bir erkek ise ancak bir kadınla evlendikten sonra geleceği konusunda endişelenmeye başlar. Çıplak bedenler bizi şaşırtmıyor artık, çıplak beyinlerdir varlığına dayanamadığımız. Dünyada iki tane trajedi vardır. Biri kalbinizdeki tutkuyu yitirmek, diğeri ise kaybettiğiniz tutkuyu geri […]

 7. Eric Hoffer Sözleri

  Düşmanınızın neden korktuğunu anlamak için, sizi ne ile korkuttuğuna bakın. Küstahlık zayıf insanın güçlü olma taklididir. Neyi bildiğimiz ya da neyi bilmediğimizden çok daha önemlisi, neyi bilmek istediğimizdir. Kabalık, zayıf adamın güçlü taklidi yapmasıdır.

 8. Sophokles Sözleri

  Korkuya yer vermeyen bir devlette, kanunlar hiçbir zaman gerekli saygıyı görmezler.

 9. Arif Nihat Asya Sözleri

  Bu kitabın kaç dakikada okunduğunu bırak, kaç senede yazıldığını düşün. Duvarda bir gedik açmaya bir taşın eskimesi yeter. En büyük acı, acıtmaz olmuş zincirlerin acısıdır; köleliği kabul etmenin, başkaldırmaktan vazgeçmenin acısıdır. Gözler kalbin aynasıdır. Ama sen yine de gözüne kalbini sorma. İnanmak; basamakların çıkamadığı yere kanatlarınla tırmanmak. Bütün dualarımızda uzun yaşamak isteği var. Eni olmazsa […]

 10. Jean Jacques Rousseau Sözleri

  Aşırı tevazunun da gurur gibi kendine mahsus tehlikeleri vardır. Beraber ağlamaktaki tatlılık kadar, hiçbir şey kalpleri birbirine bağlayamaz. Devlet büyüdükçe, özgürlük de o oranda küçülür. Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur? Gerçek demokrasi hiçbir zaman var olmamıştır ve olmayacaktır da. İnsanlar ömür kısadır derler ama, yine de onu […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Yılmaz Güney Sözleri” için (0) sende ekle!