En basit şey insanın kendisini aldatmasıdır; çünkü insan istediği şeyin genellikle gerçek olduğuna inanır.

Aldatma Sözleri

Yılmaz Güney Sözleri25 / 07 / 2014

Yılmaz Güney Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Asıl hapishane insanın kafasında yarattığı hapishanedir. Hayatı sınırlayan hapishane odur ki, ilk fırsatta yıkılmalıdır. Dünyayı daha iyi kavrayabilmek için.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Damla damla sevgili. Bir gün akıp gideceğiz hayata. Duvarlar yıkılacak, açılacak bütün kapılar bilesin. Benim yüreğim sensin şimdi, seni vurur durur. Ve yine damla damla çoğalıyorsun içimde.

Faşizm hangi ülkede olursa olsun, sadece o ülkenin işçisine ve halkına değil, tüm dünya işçilerine ve halkına karşıdır.

Geride kalan tek şey yüreğim.. Sahip bile çıkamıyorum artık ona! Baksana almış başını gitmiş sana..

İnsanlari taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düsüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.

Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil,özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katilabilmek içindir.

Bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını, lakin aç idik yedik karanfil parasını.

Dostluğu ve sevgiyi, yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak isterdim onlarla birlikte büyüsün bütün dünyayı sarsın diye..

Hayatı kendim için yaşamıyorum. Ve korkmuyorum hiç bir şeyden. Başıma gelecekleri de biliyorum. Her şeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köle olarak yaşamaktansa özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.

Hadi takas edelim birşeylerimizi.. Mesela gülüşünden ver ömrümden al.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım.. Zaman değil yürek istiyormuş.. Oda sende kaldı.

Dağlarımız, ovalarımız ve ırmaklarımız bizi bekliyor,
Biz bütün ömrümüzü gurbette geçirip,
Gurbet türküleri söylemek istemiyoruz,
Biz yiğitlikleri ile destanlar yazmış bir halkız,
Ve önümüzde duran bütün güçlükleri yenecek,
Aceme, kararlılığa ve koşullara sahibiz…
Dost ve düşman herkes bilsin ki; Kazanacağız, mutlaka KAZANACAĞIZ!

Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köpeğin dostluğu, bir dostun köpekliğinden iyidir.

On yıl sustum artık bağırmak istiyorum!

Hasretin, yüreğimin sadık bir bekçisidir Sevgili…

Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz. ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boğun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.

Bir zalime sırt vererek başka bir zalimle savaşılmaz.

Teller büyük evleri korurmuş, köpeklerde büyük adamları.

Yaşamak ne güzeldir be sevgili… Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek. Ve o vazgeçilmez sancılarını duyarak hayatın.

Benzer yazılar

 1. Amin Maalouf Sözleri

  Beklediğim yarınlar dünde kaldı. Dünyaya uyanık gözle bakan kişi, yaşamın çürüyüp giden bir tohum olduğunu, gözler kuşkusuz. Yalnızca özgür bir ruh, üstünde mutsuzluktan başka bir şey bitmeyen çayırlardan vazgeçip, sonsuzluğun kokusunu içine doldurmayı bilir. Eğer insanların her zaman akıllarıyla hareket ettiklerini varsayarsak, dünyanın gidişatından hiçbir şey anlayamayız. Akılsızlık tarihin en güçlü ilkesidir. Hayat başlar ve […]

 2. Cahit Arf Sözleri

  Bilim ve inanç iki ayrı unsurdur. Birleşirse devrim yapabilirsiniz. Çocukluğumda benim için üç şey vardı. Matematik, tarih ve politika. Ama matematik zaten hepsini anlatan şeydi. Elime Kur’an’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum. Gerçekten evrenin sırrını arıyorsanız, benim yaptığım gibi sayılara gelin. Sonsuzluk her şeyin cevabıdır. Sayı sonsuzdur. İnsanoğlu bir gün sonsuza dek yaşamayı […]

 3. Akıllı Sözler

  Akıl ve dirâyetin ak saçlılarınki gibi; ama yüreğin masum çocuk yüreği olsun. Bir akıllının dostluğu, tüm delilerin dostluğundan daha iyidir. Deliler ve akıllı insanlar zararsızdır En tehlikeli insanlar, yarı deliler ve yarı akıllılardır. Aklı olmayanın dini de yoktur. İnsanlara akılları ölçüsünde söz söyleyin. Ayakta ölmek diz üstü yaşamaktan daha onur vericidir. Hurâfeler ve bâtıl inanışlar, […]

 4. Aslı Erdogan Sözleri

  Her insanın, gün gelip de düşüp parçalanmaktan kendini güçlükle alıkoyduğu bir uçurumu vardır.

 5. John Ruskin Sözleri

  Kitapları iki gruba ayırmak mümkündür: günün kitapları ve her zamanın kitapları. Hayal gücünün mutlu bir çabaya girebilmesi için biraz da sıkıntı görmesi gerekir. Unutmayın, dünyadaki en güzel şeyler en yararsız olanlardır: Örneğin tavus kuşları ve zambaklar.

 6. Danner Sipo Sözleri

  Çocuk doldurulacak bir kap değil, ısıtılacak bir ocaktır.

 7. Jean Paul Sartre Sözleri

  Aşk; iki insanın bilinçlerini birleştirme çabasıdır. Boşuna bir çaba, çünkü insan kendi bilincine mahkumdur. Bir şey sona ermek için başlamıştır. Serüven uzamaya gelmez. Ona anlam veren ölümdür yalnız. Cehennem başkalarıdır. Dostluk, birbiri hakkında hüküm vermek demek değildir. Dostluk, inanmak demektir. Her seçiş bir vazgeçiştir. İnsanın özgürlüğü, kendisine yapılanlara karşı takındığı tavırda gizlidir. Her varoluşan nedensiz […]

 8. John Christian Sözleri

  Silgi kullanmadan resim yapma sanatına hayat denilmektedir.

 9. Joost van den Vondel Sözleri

  Yemini çok olan toplumun yalanı da çok olur.

 10. Anette Inselberg Sözleri

  Aradığın şeyi yüreğinle bulacaksın. Dünya’da ki tüm kitaplar, tüm hesaplar, akıl oyunları, sayfalarca laflar, sevginin yerini tutmaz.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Yılmaz Güney Sözleri” için (0) sende ekle!