Hayat, bencil veya düşüncesizce hareketler nedeniyle yok edilemeyeceği gibi, daha yüce bir değer veya amaç için de feda edilemez.

Güzel Sözler

Yılmaz Güney Sözleri23 / 04 / 2014

Yılmaz Güney Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Asıl hapishane insanın kafasında yarattığı hapishanedir. Hayatı sınırlayan hapishane odur ki, ilk fırsatta yıkılmalıdır. Dünyayı daha iyi kavrayabilmek için.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Damla damla sevgili. Bir gün akıp gideceğiz hayata. Duvarlar yıkılacak, açılacak bütün kapılar bilesin. Benim yüreğim sensin şimdi, seni vurur durur. Ve yine damla damla çoğalıyorsun içimde.

Faşizm hangi ülkede olursa olsun, sadece o ülkenin işçisine ve halkına değil, tüm dünya işçilerine ve halkına karşıdır.

Geride kalan tek şey yüreğim.. Sahip bile çıkamıyorum artık ona! Baksana almış başını gitmiş sana..

İnsanlari taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düsüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.

Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil,özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katilabilmek içindir.

Bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını, lakin aç idik yedik karanfil parasını.

Dostluğu ve sevgiyi, yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak isterdim onlarla birlikte büyüsün bütün dünyayı sarsın diye..

Hayatı kendim için yaşamıyorum. Ve korkmuyorum hiç bir şeyden. Başıma gelecekleri de biliyorum. Her şeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köle olarak yaşamaktansa özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.

Hadi takas edelim birşeylerimizi.. Mesela gülüşünden ver ömrümden al.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım.. Zaman değil yürek istiyormuş.. Oda sende kaldı.

Dağlarımız, ovalarımız ve ırmaklarımız bizi bekliyor,
Biz bütün ömrümüzü gurbette geçirip,
Gurbet türküleri söylemek istemiyoruz,
Biz yiğitlikleri ile destanlar yazmış bir halkız,
Ve önümüzde duran bütün güçlükleri yenecek,
Aceme, kararlılığa ve koşullara sahibiz…
Dost ve düşman herkes bilsin ki; Kazanacağız, mutlaka KAZANACAĞIZ!

Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köpeğin dostluğu, bir dostun köpekliğinden iyidir.

On yıl sustum artık bağırmak istiyorum!

Hasretin, yüreğimin sadık bir bekçisidir Sevgili…

Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz. ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boğun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.

Bir zalime sırt vererek başka bir zalimle savaşılmaz.

Teller büyük evleri korurmuş, köpeklerde büyük adamları.

Yaşamak ne güzeldir be sevgili… Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek. Ve o vazgeçilmez sancılarını duyarak hayatın.

Benzer yazılar

 1. Jeanette Winterson Sözleri

  Neyi riske attığın, neye değer verdiğini gösterir.

 2. Doris Lessing Sözleri

  Affetmekten daha tanrısal birşey olamaz. Çok bilenin derdi de çok olur. Özeleştiri konusunda pek de başarılı sayılmayız. Kadınlar korkaktır. Çünkü uzun süre yarı köle olarak yaşamışlardır. İsterseniz yanlış düşünün, ama her durumda kendi kafanızla düşünün. Tüm dünyada, bütün evrende insandan başka hiçbir yaratık kendini övmez. Kadın hareketinin fazlasıyla romantikleştirilmeye çalışıldığını düşünüyorum. İyi ya da kötü, […]

 3. Su Si Sözleri

  Huzuru tanıyorsanız, o zaman başarılısınızdır; kanaat etmeyi biliyorsanız, o zaman zenginsiniz.

 4. Jonathan Safran Foer Sözleri

  İçim peşinden gitmişti ve kabuğumla kalakalmıştım.

 5. Andre Gide Sözleri

  Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır. Bilge kişi, herşeye şaşan kişidir. Çok yapılan tenkit ve çıkışlar şiddetini kaybeder. Tıpkı bir tanesi insanın ayağını acıtan çakıl taşının, pek çoğunun üzerinde yüründüğünde tesirini kaybetmesi gibi. Güzel geleceği bekleyerek görkemli gençliklerimizi eskitiyorduk, işte burada hata yapıyorduk. Hayat yaşla değil, yaşamakla anlaşılır. İnsan kendini sürükleyeni isteyerek izlediği vakit […]

 6. Ahmet Serif Izgören Sözleri

  Bedava peynir sadece fare kapanında olur. Fikir ile proje arasında çok büyük bir fark vardır. Ev yapmak fikirdir, bitirmek projedir. Havada ne kadar şov yaptığınızın hiçbir önemi yoktur. Ayaklar da yere iniyor musunuz? İnmiyor musunuz? O önemli.. İnsanın iki seçeneği vardır; Ya bütün gün karanlığa küfür edersiniz ya da güneşe yürürsünüz. Eğitim, belli bilgileri empoze […]

 7. Oguz Bal Sözleri

  Bazı kadınlar gururludur bu yüzden sürekli soğan doğrarlar. Yalnızlık; şizofren diyaloğudur. Sen “Gelecek!” dersin inatla, için “Gelmeyecek!” der dürüstçe…

 8. Georg Büchner Sözleri

  Gözlerini yukarıya çevir ve seni ezen, ancak senden emdiği kan ve isteksizce ödünç verdiğin kolların kadar güçlü olan o ufak çete kaç kişidir bir say.

 9. George Gordon Byron Sözleri

  Bir devleti kurmak için bin yıl ister, yıkmak için bir saat yeter. Tanrı, sevdiklerine tez ölüm verir. Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir. Kılıcı eşsiz bir maharetle kullanan Türk eli, mağlûp ettiği insanların yarasını sarmakta da bir o kadar ustadır. İşi çok olanların gözyaşları için vakitleri yoktur. Gece, kadınlarla yıldızları güzel gösterir. Biz, insanları […]

 10. Meksika Atasözleri

  Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan. Kader sana hayat diye ekşi bir limon uzattıysa, sen üstüne tekila ve tuz iste.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Yılmaz Güney Sözleri” için (0) sende ekle!