Hayat, bencil veya düşüncesizce hareketler nedeniyle yok edilemeyeceği gibi, daha yüce bir değer veya amaç için de feda edilemez.

Güzel Sözler

Yılmaz Güney Sözleri18 / 04 / 2014

Yılmaz Güney Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Asıl hapishane insanın kafasında yarattığı hapishanedir. Hayatı sınırlayan hapishane odur ki, ilk fırsatta yıkılmalıdır. Dünyayı daha iyi kavrayabilmek için.

Biz önceden küçük şeylerle mutlu olan insanlardık. Sonra aklımıza sevda diye bir şey soktular, toparlanamadık.

Damla damla sevgili. Bir gün akıp gideceğiz hayata. Duvarlar yıkılacak, açılacak bütün kapılar bilesin. Benim yüreğim sensin şimdi, seni vurur durur. Ve yine damla damla çoğalıyorsun içimde.

Faşizm hangi ülkede olursa olsun, sadece o ülkenin işçisine ve halkına değil, tüm dünya işçilerine ve halkına karşıdır.

Geride kalan tek şey yüreğim.. Sahip bile çıkamıyorum artık ona! Baksana almış başını gitmiş sana..

İnsanlari taş duvarlar, demir parmaklıklar arasında terbiye etmeyi, onların düsüncelerini önlemeyi düşünen anlayış yıkılacaktır.

Ülkemden ayrılışım, özgür olmak, yaşamak istediğimden ötürü değil,özgürlük ve demokrasi kavgasına daha etkin ve aktif bir biçimde katilabilmek içindir.

Bizde bilirdik sevgiliye karanfil almasını, lakin aç idik yedik karanfil parasını.

Dostluğu ve sevgiyi, yeni doğmuş tüm bebeklerin yüreğine yazmak isterdim onlarla birlikte büyüsün bütün dünyayı sarsın diye..

Hayatı kendim için yaşamıyorum. Ve korkmuyorum hiç bir şeyden. Başıma gelecekleri de biliyorum. Her şeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köle olarak yaşamaktansa özgürlük savaşçısı olarak ölmek daha iyidir.

Hadi takas edelim birşeylerimizi.. Mesela gülüşünden ver ömrümden al.

Unutmak zaman ister demiştim, yanılmışım.. Zaman değil yürek istiyormuş.. Oda sende kaldı.

Dağlarımız, ovalarımız ve ırmaklarımız bizi bekliyor,
Biz bütün ömrümüzü gurbette geçirip,
Gurbet türküleri söylemek istemiyoruz,
Biz yiğitlikleri ile destanlar yazmış bir halkız,
Ve önümüzde duran bütün güçlükleri yenecek,
Aceme, kararlılığa ve koşullara sahibiz…
Dost ve düşman herkes bilsin ki; Kazanacağız, mutlaka KAZANACAĞIZ!

Arkadaşlar! Dışarı da bir şeyler oluyor farkında mısınız? Uykuda olanları sarsın, uyandırın. Herkese söyleyin, yakında ışıklar kesilebilir. Karanlıkta ne yapacaksınız?

Bizim parasızlıktan kesemediğimiz sakalımız serseriye moda olmuş.

Herşeye rağmen düşmana inat yaşayacağız. Yarın bizim çünkü.

Bir köpeğin dostluğu, bir dostun köpekliğinden iyidir.

On yıl sustum artık bağırmak istiyorum!

Hasretin, yüreğimin sadık bir bekçisidir Sevgili…

Sorunun esası şudur: Ya devrim yolunu seçeceğiz. ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boğun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz. Bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.

Bir zalime sırt vererek başka bir zalimle savaşılmaz.

Teller büyük evleri korurmuş, köpeklerde büyük adamları.

Yaşamak ne güzeldir be sevgili… Sevinerek, severek, sevilerek, düşünerek. Ve o vazgeçilmez sancılarını duyarak hayatın.

Benzer yazılar

 1. Vinnie Jones Sözleri

  Kazanmak, kazandığınız sürece önemsiz gözükür.

 2. John Milton Sözleri

  Bir insanı öldüren, tanrının sevgili kullarından birini öldürmüş demektir, fakat bir kitabı yok eden, mantığın ta kendisini yok eder. Cehenneme gidebilirim, ama böyle bir tanrı hiçbir zaman benim saygımı kazanamaz. Eğer güneşe akıllıca bakmazsak, karanlık içinde kalırız. Kazandığımız aydınlık bize bilgimiz vasıtasıyla verildi. Her ne kadar gülü görmüyorsam da dikenlerini hissediyorum. Gözlerini kaybetmesinden sonra söylediği […]

 3. Necip Fazıl Kısakürek Sözleri

  An oluyor bir garip duyguya varıyorum; Ben bu sefil dünyada acep ne arıyorum? Bana çağdışı diyorlarmış. Ne büyük bir onur! Ben bu çağın dışında kalmayayım da, içinde mi boğulayım. Çocukken gün battı mı, bir köşede ağlardım; Nihayet döne döne aynı noktaya vardım. Devler gibi eserler bırakmak için, karıncalar gibi çalışmak lazım. Ey düşmanım, sen benim […]

 4. Thomas Watson Sözleri

  Başarılı olmak için, kalbiniz işinizde olsun, işiniz kalbinizde. Başarılı olmak istiyorsanız, başarısızlık oranınızı iki katına çıkarın.

 5. Incir Reçeli Sözleri

  Bana nefes alan bir şeyi sevme hakkı vermediler, ben de incir reçelini sevdim. İncir Reçeli sendin sevgilim. Dövme! Bilmem. Vücuduma kazıyacak kadar değerli bir şey gelmiyor aklıma. En zor anlarda bile ayrılmamacasına tek vücut olabilmeyi anlat. Yalnız yürümek zor, kolayını anlat. Fikrimde tarifsiz gülüşün, cebimde koca bir “hoşça” kal. Bedeninin bu kadar ucuz muydu? Bilemedim. […]

 6. Carl Gustav Jung Sözleri

  Artık elinde mitolojinin anahtarı var. Ruhun tüm kapılarını açmakta özgürsün. Bilinmeyen bir şeyi hissetmek ve bir gize sahip olmak önemlidir. Böyle bir şeyi yaşamamış bir insan, önemli bir şeyi yaşamamış olur. Çocukken kendimi yalnız hissederdim; hala da öyle hissediyorum çünkü bazı şeyleri biliyorum ve bunları hiç bilmedikleri ya da bilmek istemedikleri anlaşılan insanlara bazı ip […]

 7. Emma Goldman Sözleri

  Artık hayal kuramadığımızda ölürüz. Bütün savaşları dövüşemeyecek kadar korkak olan bu yüzden de kendileri adına dövüşmek için dünyanın gençlerini cepheye süren hırsızlar çıkarır. Dans edemediğim devrim, devrim değildir. Kadının gelişimi, bağımsızlığı özgürlüğü kendisinden gelmelidir. İlk olarak kendisini bir obje değil, bir kişilik olarak ortaya koymalıdır. İkincisi, hayatını basit, fakat zengin ve derin kılarak; kendi bedeni […]

 8. Jean Jacques Rousseau Sözleri

  Aşırı tevazunun da gurur gibi kendine mahsus tehlikeleri vardır. Beraber ağlamaktaki tatlılık kadar, hiçbir şey kalpleri birbirine bağlayamaz. Devlet büyüdükçe, özgürlük de o oranda küçülür. Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur? Gerçek demokrasi hiçbir zaman var olmamıştır ve olmayacaktır da. İnsanlar ömür kısadır derler ama, yine de onu […]

 9. Luke Rhinehart Sözleri

  Bazen sağa sola kızsaydım, kıyafetimi değiştirseydim, sinirli, sakin, hırslı, tembel, şehvetli ve değişik karakterli olsaydım şimdi nerede olurdum sence? O zaman neyi başarmış olurdum? Can sıkıntısı olmayan bir adam insan değildir. Delidir o.

 10. Aurelius Augustinius Sözleri

  Bir şey kötü ifade edildi diye mutlaka doğru değildir, mükemmel söylendi diye mutlaka yanlış değildir. Dünya zamanın içinde değil, zamanla aynı anda yaratıldı. Dünyadan önce zaman yoktu. Felsefe tanrıyı bilmektir ve gerçek felsefeyle, gerçek din özdeştir. Tanrım! Kalplerimiz sende huzur bulana dek huzurluklarla çırpınıp duracaktır. Kötülüğün iyilikten başka olası bir kaynağı yoktur. Platon ve Cicero’nun […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Yılmaz Güney Sözleri” için (0) sende ekle!