Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur. Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?

Manidar Sözler

Üstün Dökmen Sözleri26 / 07 / 2014

Üstün Dökmen Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bu dünyada küçük şeyler yoktur. Bakmasını bilen göz için her şeyin bir anlamı vardır.

Devasa büyüklükteki çığları ortaya çıkaran şey, başlangıçtaki ufacık kar parçacıklarıdır. Bütün büyük ırmaklar, dağlardaki sızıntılarla, çanak büyüklüğündeki gözelerle gözlerini dünyaya açarlar.

Eğer, bir toplumsal değeri yürekten benimsemişsek, içselleştirmişsek, başkalarının ne yaptığına bakmadan, ortama göre davranmadan uyarız o değere.

İnsanların, yüzlerinin ve gözlerinin rengi başka başka da olsa, gözyaşlarının rengi hep aynıdır.

Küçük şeylere dikkat öğrenilebilen bir şeydir, insanlar, içinde yaşadıkları ortama, aldıkları eğitime göre birtakım küçük şeylere dikkat etmeyi öğreniyorlar.

Ufkunuzun neresi olacağını başkalarının kalemine bırakmayın. Siz çizin. Ancak elinizde kurşun kalem de bulunsun. Gerektiğinde silip daha ilerisini çizebilmek için. Ve yelkenleriniz için rüzgar beklemeyin, bulutu ve rüzgarı da siz çizin.

Hayallerinizdeki ağacı, siz izin vermeden kesmeye kimin gücü yeter?

Olaylar önemli değildir, onları algılama şeklimiz önemlidir.

Yola çıkınca her sabah, bulutlara selâm ver. Taşlara, kuşlara, atlara, otlara insanlara selâm ver.

Bir insan parmağı, evrende çok küçük bir şeydir. Ama bir parmak izinin, geçmişteki ve gelecekteki tüm parmak izlerinden farklı olması, işte bu büyük bir şeydir.

Siz muhteşem bir evrende yaşayan ve onu beyninde taşıyabilen bir varlıksınız.

Her insan, sahip olduğu eşyaların, unvanların, rollerin dışında, yiyip içen, konuşup düşünen, seyredip dinleyen bir ben’e sahiptir.

Empati, doğuştan sahip olunan bir özellik değildir. Araştırmalar, kadın–erkek herkesin empatik becerisinin eğitim yoluyla geliştirilebileceğini, empati kurmanın öğrenilebilen bir şey olduğunu göstermektedir.

Rol tutsaklığı, kişinin rolleriyle övünmesi, kendisine ait rolleri, farkında olmadan kendinden üstün tutmasıdır. Rollerimizi kendimizden üstün tuttuğumuz zaman, bir anlamda rollerimizin altında eziliriz, kendimizi bir kenara atmış oluruz.

Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirme gücü ver. Değiştiremeyeceğim şeyleri Kabullenmemi sağla, İkisini ayırt edebilmem için de akıl ver.

İnsanoğlu bencildir, kendini dünyanın merkezinde kabul eder; her şeyin onun için olduğunu, her şeyi keyfince sömürebileceğini düşünür.

Varoluşumuzu yaşayamadığımız zaman sahip olduğumuz toplumsal rolleri, giderek öz varlığımızdan üstün tutmaya başlıyoruz.

Yaşamın her zerresi kutsaldır, değerlendirilmelidir. Güzelliklerden güzellikler çıkar; ama sıkıntılardan da güzellikler çıkarmak mümkündür.

Sayfalar: 1 2

Benzer yazılar

 1. Leo Burnett Sözleri

  Basit yapın. Hatırda kalır olsun. Kendisine bakmaya teşvik edici olsun. Okuması eğlenceli olsun. Reklamcılık insanlara İşte elimizde bu var. İşte size ne yapacağı. İşte onu almanın yolları. der. Hata yapmaktan vazgeçeceğine dair yemin etmek çok kolaydır. Yapmanız gereken fikir sahibi olmaktan vazgeçeceğine dair yemin etmek. Kalıcı reklam başarısı diye bir şey yoktur. Kendinizi müşterinin yerine […]

 2. Kolombiya Atasözleri

  Eski aşklar yanmış, sönmüş kömür gibi gayet kolay alev alır. Kahveyi gece kadar siyah, cehennem kadar sıcak ve kadın kadar tatlı içeceksin.

 3. Joe E. Lewis Sözleri

  İnsan dünyaya bir defa gelir. Adam gibi yaşarsa bir defa gelmek yeterlidir.

 4. Alparslan Türkes Sözleri

  Alınan görevleri yapmak ve yapıldığını takip etmek lâzımdır. Millet hayatında başarı devamlılığa bağlıdır. Bizim savunduğumuz Dokuz Işık’çı sistemin hedefi Türk Milletinin her ferdini mülk sahibi yapmaktır. Cesaret, yüreklilik, atılganlık olmayan hiçbir dâva başarıya ulaşamaz. Dalından kopan yaprağın akibetini rüzgar tayin eder. Emirlere mutlak itaat lâzımdır. Laubali, gevşek, disiplinsiz, metotsuz kimselerle dâvamız yürümez. Her şeyde örnek […]

 5. Kung Dse Sözleri

  Olgun insan, işini; basit insan, kazancını düşünür.

 6. Katharine Elizabeth Whitehorn Sözleri

  Neyi yapmaktan hoşlandığınızı tespit edin ve onu yaparken size ücret ödeyecek birini bulun.

 7. Karl Popper Sözleri

  Bilgimizin önünde sonunda bir sonu vardır, ama cahilliğimizin asla sonu yoktur. Sadece tecrübe ile test edilmiş bir sistemi ampirik ve bilimsel kabul edeceğim. Bir sistemin doğrulanabilirliği ya da yanlışlanabilirliği kriter olarak alınmalıdır.

 8. Otto von Bismarck Sözleri

  Ahmaklar, sarhoşlar ve Amerika için özel bir ilahi adalet var. Bir kimsenin beni yüzüme karşı medhetmeye hakkı olursa, yüzüme karşı beni tenkid etmeye de hakkı olması lazım. En zayıf oldugunuz an bütün herkes tarafından desteklenir gibi göründügünüz andır. aslında hiç kimse desteklememektedir sizi; size verilen evet sadece bir bekleyişi dile getirmektedir, ve o evetin ardında […]

 9. Lord Chesterfield Sözleri

  Başkalarının terbiyesizliğine karşı en emin silah, bir insanın kendi terbiyesidir. Öğrendiklerini bir saat gibi cebinde taşı; ikide bir saati olduğunu göstermek isteyen insanlar gibi ortaya çıkarma; eğer birisi sana saati sorarsa söylersin; ama her saat başında saat kulesi gibi ötme! Söylediklerinizi duyurmak için hiç kimseyi kolundan tutmayın, dinlemeye istekli değillerse; Onları tutacağınıza çenenizi tutun. Bazen […]

 10. Diyojen Sözleri

  Birisi, Adam ne vakit evlenmeli diye sorduğunda, Genç ise, henüz evlenme zamanı gelmemiştir. ihtiyar ise, vakti geçmiştir, der. Dışarıdan güçlü görünüyor olabilirsin, ama savaşlar içeride kazanılır. Çeşmeden avucu ile su içen bir çocuk görünce Bu çocuk bana fazladan eşyam olduğunu öğretti, diye haykırıp su çanağını kırmıştır. Diyojen, yıkanmak için bir hamama gider. Görür ki hamam […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Üstün Dökmen Sözleri” için (1) yorum yapılmıs!
 1. Deniz Er 28 Şubat 2013, Perşembe | 18:35

  Empati ile ilgili özlü sözlere ihtiyacım var.