Hani anlat desem içindeki sevgiyi; ilk kelimenden sonra kaç dakika sürer? Söylesene beni kaç harfle sevdin?

Anlamlı Sözler

Üstün Dökmen Sözleri31 / 07 / 2014

Üstün Dökmen Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bu dünyada küçük şeyler yoktur. Bakmasını bilen göz için her şeyin bir anlamı vardır.

Devasa büyüklükteki çığları ortaya çıkaran şey, başlangıçtaki ufacık kar parçacıklarıdır. Bütün büyük ırmaklar, dağlardaki sızıntılarla, çanak büyüklüğündeki gözelerle gözlerini dünyaya açarlar.

Eğer, bir toplumsal değeri yürekten benimsemişsek, içselleştirmişsek, başkalarının ne yaptığına bakmadan, ortama göre davranmadan uyarız o değere.

İnsanların, yüzlerinin ve gözlerinin rengi başka başka da olsa, gözyaşlarının rengi hep aynıdır.

Küçük şeylere dikkat öğrenilebilen bir şeydir, insanlar, içinde yaşadıkları ortama, aldıkları eğitime göre birtakım küçük şeylere dikkat etmeyi öğreniyorlar.

Ufkunuzun neresi olacağını başkalarının kalemine bırakmayın. Siz çizin. Ancak elinizde kurşun kalem de bulunsun. Gerektiğinde silip daha ilerisini çizebilmek için. Ve yelkenleriniz için rüzgar beklemeyin, bulutu ve rüzgarı da siz çizin.

Hayallerinizdeki ağacı, siz izin vermeden kesmeye kimin gücü yeter?

Olaylar önemli değildir, onları algılama şeklimiz önemlidir.

Yola çıkınca her sabah, bulutlara selâm ver. Taşlara, kuşlara, atlara, otlara insanlara selâm ver.

Bir insan parmağı, evrende çok küçük bir şeydir. Ama bir parmak izinin, geçmişteki ve gelecekteki tüm parmak izlerinden farklı olması, işte bu büyük bir şeydir.

Siz muhteşem bir evrende yaşayan ve onu beyninde taşıyabilen bir varlıksınız.

Her insan, sahip olduğu eşyaların, unvanların, rollerin dışında, yiyip içen, konuşup düşünen, seyredip dinleyen bir ben’e sahiptir.

Empati, doğuştan sahip olunan bir özellik değildir. Araştırmalar, kadın–erkek herkesin empatik becerisinin eğitim yoluyla geliştirilebileceğini, empati kurmanın öğrenilebilen bir şey olduğunu göstermektedir.

Rol tutsaklığı, kişinin rolleriyle övünmesi, kendisine ait rolleri, farkında olmadan kendinden üstün tutmasıdır. Rollerimizi kendimizden üstün tuttuğumuz zaman, bir anlamda rollerimizin altında eziliriz, kendimizi bir kenara atmış oluruz.

Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirme gücü ver. Değiştiremeyeceğim şeyleri Kabullenmemi sağla, İkisini ayırt edebilmem için de akıl ver.

İnsanoğlu bencildir, kendini dünyanın merkezinde kabul eder; her şeyin onun için olduğunu, her şeyi keyfince sömürebileceğini düşünür.

Varoluşumuzu yaşayamadığımız zaman sahip olduğumuz toplumsal rolleri, giderek öz varlığımızdan üstün tutmaya başlıyoruz.

Yaşamın her zerresi kutsaldır, değerlendirilmelidir. Güzelliklerden güzellikler çıkar; ama sıkıntılardan da güzellikler çıkarmak mümkündür.

Sayfalar: 1 2

Benzer yazılar

 1. Morrow Lindbergh Sözleri

  Bir insan borcunu minnetle ödeyemez; ancak yaşamda başka bir yerde ödeyebilir. Sevdiğim erkeğin özgür kalmasını isterim, benden bile.

 2. Yusuf Islam Sözleri

  İki tür insan daima açtır, biri bilimi arayan, diğeri de parayı. Şimdi daha mutluyum, iyi şeyler düşünüyorum ve inanıyorum ki olabilecek, güzel şeyler başladı. Sonunda gülümsüyorum, dünyayı tek hayal ediyorum ve inanıyorum ki olabilecek de, güzel bir gün geliyor. Şimdi ağlıyorum sonunda, dünyayı olduğu gibi düşünüyorum. Neden nefret etmeye devam ediyoruz, neden huzur içinde yaşayamıyoruz? […]

 3. Samuel Smiles Sözleri

  Dünyada insana yardım eden şey tesadüf değil, azim ve sebattır. Fenalığa bir defa boyun eğdiniz mi ona karşı duracak kuvvet gittikçe zayıflar. Bir defa boyun eğ, erdemin bir parçası gitti demektir. Okulların en verimlisi, zorluk okuludur. Tahammülde bir fazilet vardır ki, çoğu zaman başarının zaferinden büyüktür. İnsanların çoğu kıymetli değerli taşlar gibidir. Tüm güzelliklerinin ve […]

 4. Muriel Barbery Sözleri

  Yoksulların nefret ettikleri bir şey varsa, o da diğer yoksullardır.

 5. Ankara Marsı Sözleri

  Ankara Ankara güzel Ankara Seni görmek ister her bahtı kara Senden yardım umar her düşen dara Yetersin onlara güzel Ankara. Burcuna göz diken dik başlar insin Türk gücü orada her zoru yensin Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin Varolsun toprağın taşın Ankara. Yazar: Aka Gündüz Bestekâr: Halil Bediî Yönetken

 6. David Starr Jordan Sözleri

  Nereye gittiğini bilen kişiye yol vermek için dünya bir yana çekilir.

 7. Charlie Chaplin Sözleri

  Ayna benim en iyi arkadaşımdır. Çünkü ben ağladığımda, o asla gülmez. Bir kişiyi öldürürsen katil, milyonlarca kişiyi öldürsen kahramansın. Dünya herkese yetecek büyüklükte. Onun için, başkasının yerini kapmaktansa, çalışarak gerçek yerinizi bulun. Gün sonunda yapmadıklarınla değil yaptıklarınla yargılanırsın. Hayat ön provası yapılmamış bir tiyatro gösterisidir. Bu, alkışı olmayan tiyatronun perdesi kapanmadan; gülün, şarkı söyleyin, dans […]

 8. Robert Lee Frost Sözleri

  Dünya istekli olanlarla dolu; bazıları çalışmaya istekli geri kalanlar da onları kendi hallerine bırakmaya. Ormanda karşıma iki yol çıktı. Ben en az kullanılmış olanı seçtim. Dünyanın yarısı söyleyecek birşeyi olan ama söyleyemeyen, öteki yarısı da söyleyecek birşeyi olmayan ama durmadan konuşan insanlardan oluşur.

 9. Hakan Günday Sözleri

  Adını çok düşündüm. Bildiklerimden hiçbirini yakıştıramadım. Seni bulduğum gün, senden duyacağım. Bu yüzden tahmin etmeyi bıraktım. Şimdilik sana “Sevgilim.” diyorum. Umarım kızmazsın. Belki de tek sorun şuydu: Biz ne istediğimizi bilememiştik hiçbir zaman. Ve dolayısıyla her şeyi deniyorduk. Belki görünce istediğimiz, uğruna yaşadığımız şeyi hatırlarız diye. Düşünceler mükemmel, ancak davranışlar kusurludur. Bir insanı sevdiğini düşünmek, […]

 10. Kore Atasözleri

  Bugünün işini yarına kaydırma. Küçük biber acı olur. Bıçak kendi sapını kesmez. Yemek Gimkang Dağı’ndan bile önceliklidir.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Üstün Dökmen Sözleri” için (1) yorum yapılmıs!
 1. Deniz Er 28 Şubat 2013, Perşembe | 18:35

  Empati ile ilgili özlü sözlere ihtiyacım var.