En basit şey insanın kendisini aldatmasıdır; çünkü insan istediği şeyin genellikle gerçek olduğuna inanır.

Aldatma Sözleri

Üstün Dökmen Sözleri20 / 04 / 2014

Üstün Dökmen Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bu dünyada küçük şeyler yoktur. Bakmasını bilen göz için her şeyin bir anlamı vardır.

Devasa büyüklükteki çığları ortaya çıkaran şey, başlangıçtaki ufacık kar parçacıklarıdır. Bütün büyük ırmaklar, dağlardaki sızıntılarla, çanak büyüklüğündeki gözelerle gözlerini dünyaya açarlar.

Eğer, bir toplumsal değeri yürekten benimsemişsek, içselleştirmişsek, başkalarının ne yaptığına bakmadan, ortama göre davranmadan uyarız o değere.

İnsanların, yüzlerinin ve gözlerinin rengi başka başka da olsa, gözyaşlarının rengi hep aynıdır.

Küçük şeylere dikkat öğrenilebilen bir şeydir, insanlar, içinde yaşadıkları ortama, aldıkları eğitime göre birtakım küçük şeylere dikkat etmeyi öğreniyorlar.

Ufkunuzun neresi olacağını başkalarının kalemine bırakmayın. Siz çizin. Ancak elinizde kurşun kalem de bulunsun. Gerektiğinde silip daha ilerisini çizebilmek için. Ve yelkenleriniz için rüzgar beklemeyin, bulutu ve rüzgarı da siz çizin.

Hayallerinizdeki ağacı, siz izin vermeden kesmeye kimin gücü yeter?

Olaylar önemli değildir, onları algılama şeklimiz önemlidir.

Yola çıkınca her sabah, bulutlara selâm ver. Taşlara, kuşlara, atlara, otlara insanlara selâm ver.

Bir insan parmağı, evrende çok küçük bir şeydir. Ama bir parmak izinin, geçmişteki ve gelecekteki tüm parmak izlerinden farklı olması, işte bu büyük bir şeydir.

Siz muhteşem bir evrende yaşayan ve onu beyninde taşıyabilen bir varlıksınız.

Her insan, sahip olduğu eşyaların, unvanların, rollerin dışında, yiyip içen, konuşup düşünen, seyredip dinleyen bir ben’e sahiptir.

Empati, doğuştan sahip olunan bir özellik değildir. Araştırmalar, kadın–erkek herkesin empatik becerisinin eğitim yoluyla geliştirilebileceğini, empati kurmanın öğrenilebilen bir şey olduğunu göstermektedir.

Rol tutsaklığı, kişinin rolleriyle övünmesi, kendisine ait rolleri, farkında olmadan kendinden üstün tutmasıdır. Rollerimizi kendimizden üstün tuttuğumuz zaman, bir anlamda rollerimizin altında eziliriz, kendimizi bir kenara atmış oluruz.

Tanrım, bana değiştirebileceğim şeyleri değiştirme gücü ver. Değiştiremeyeceğim şeyleri Kabullenmemi sağla, İkisini ayırt edebilmem için de akıl ver.

İnsanoğlu bencildir, kendini dünyanın merkezinde kabul eder; her şeyin onun için olduğunu, her şeyi keyfince sömürebileceğini düşünür.

Varoluşumuzu yaşayamadığımız zaman sahip olduğumuz toplumsal rolleri, giderek öz varlığımızdan üstün tutmaya başlıyoruz.

Yaşamın her zerresi kutsaldır, değerlendirilmelidir. Güzelliklerden güzellikler çıkar; ama sıkıntılardan da güzellikler çıkarmak mümkündür.

Sayfalar: 1 2

Benzer yazılar

 1. John Christian Sözleri

  Silgi kullanmadan resim yapma sanatına hayat denilmektedir.

 2. John Gay Sözleri

  Gölge, doğuşunu ışığa borçludur.

 3. John Dryden Sözleri

  Aşk aklın en soylu zaafıdır. Sabırlı adamın öfkesinden sakının. Aşk konusunda yanlış seçimden söz etmek hatalıdır, zaten seçim varsa o yanlıştır. Önce biz alışkanlıklarımızı oluştururuz, sonrada alışkanlıklarımız bizi oluşturur. Savaşta bütün gecikmeler tehlikelidir.

 4. Nevzat Çelik Sözleri

  Sana çoğaldım elbet bitecek yaşamak ağrısı. Söyle gözlerine kalkıp gelmesinler sesime.

 5. Leo Burnett Sözleri

  Basit yapın. Hatırda kalır olsun. Kendisine bakmaya teşvik edici olsun. Okuması eğlenceli olsun. Reklamcılık insanlara İşte elimizde bu var. İşte size ne yapacağı. İşte onu almanın yolları. der. Hata yapmaktan vazgeçeceğine dair yemin etmek çok kolaydır. Yapmanız gereken fikir sahibi olmaktan vazgeçeceğine dair yemin etmek. Kalıcı reklam başarısı diye bir şey yoktur. Kendinizi müşterinin yerine […]

 6. Kaşgarlı Mahmut Sözleri

  Aslan kocayınca sıçan deliği bekler. Bir karga ile kış gelmez. Çifte kılıç kına sığmaz. Dil ile düğümlenen, diş ile çözülmez. İşaret olsa yol şaşırılmaz, bilgi olsa söz saptırılmaz. Tay at olunca at dinlenir, çocuk adam olunca ata dinlenir. Irak yerin haberini kervan getirir. Deve yükü aş olsa, aça az görünür. İyi adamın kemikleri erir, adı […]

 7. Gaius Cornelius Tacitus Sözleri

  Bir devletin yıkılışıyla birlikte yasaları da çoğalır. Çok kere iyi insanlar bile kendilerini şöhret merakından kurtaramazlar. Doğa, dilsiz hayvanlara bile özgürlük vermiştir. En kötü nefret, akrabaların nefretidir. Kanunların sayısı ne kadar fazla ise yolsuzluk o kadar fazla olur. Şan ve şeref arzusu en iyi bir insanı bile her hangi bir tutkudan daha fazla bir süre […]

 8. Barış Sözleri

  Barış, savaşın olmaması demek değildir. O, bir erdem, bir ruh hali, iyilikseverlilik eğilimi, güven ve asalettir. Dünyada barışı sağlamak isterseniz politikacıları öldürün, yeter. Halklar birbirleriyle anlaşır. Barış, yaşamda uyuşmazlıkların olmasından oluşmaz, ancak onların üstesinden gelmekle sağlanır. Herkes barışı sever, bütün savaşlar da, bu sevgiye kavuşmak içindir. En kötü barış, en haklı savaştan daha iyidir. Barışta […]

 9. Musa Kazım Sözleri

  Allah’ın vereceği mükafata yakini olan, cömertçe bağışta bulunur. Bütün insanlar yıldızları görür. Ama yıldızların seyrini ve duruş yerlerini bilenden başkası onlara bakıp yolunu bulamaz. Sizler de hikmet öğreniyorsunz, ama öğrendiğiyle amel edenlerden başkası yolunu bulamaz. Çok gam, ihtiyarlık getirir. Doğru konuşanın ameli de temiz olur. Emaneti eda etmek ve doğruluk, rızık getirir. Şaka yapmaktan sakın, […]

 10. Çerkez Atasözleri

  Aklı olmayan fakirdir. Aslı olan güzellik içindeki iyiliktir. Asıl iyilik kötülük yapmamaktır. Akıllı kişiyi sırtında taşısan dahi yük gelmez. Akıl malın en kıymetlisidir. Ağızdan çıkan söz namludan çıkan kurşun gibidir. Atın başı geçtikten sonra kuyruğundan yakalamağa kalkma. Atı kaybolanın kulağından at sesi gitmez. Açlık korkağı da yiğit yapar. Aslanı terbiye ederler, kaplanı uslandırırlar. Atına binince […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Üstün Dökmen Sözleri” için (1) yorum yapılmıs!
 1. Deniz Er 28 Şubat 2013, Perşembe | 18:35

  Empati ile ilgili özlü sözlere ihtiyacım var.