Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır, Diploma insanın cehlini alsada; Hamurunda varsa eşeklik, baki kalır.

Felsefe Sözleri

Salvador Dali Sözleri23 / 07 / 2014

Salvador Dali Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bir deliyle benim aramda tek bir fark var. Deli aklının yerinde olduğunu sanır. Bense deli olduğumu biliyorum.

Soytarı olan ben değilim, deliliğini gizlemek için ciddiyet oyunu oynayan şu aklın, mantığın alamayacağı ölçüde sinsi toplum.

Benzer yazılar

 1. Marilyn Monroe Sözleri

  Aktörleri çok seviyorum ama onlardan biriyle evlenmek erkek kardeşinizle evlenmek gibi. Aynaya baktığınıda aynı kişi gibi duruyorsunuz. Erdemli bir kız öpüşür ama aşık olmaz, dinler ama inanmaz ve terk edilmeden önce terk eder. Köpekler hiç beni ısırmadı ama insanlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Hayatın gerçekleri kurduğunuz hayallerden çok farklı. Uzunca bir süreden beri yalnızken mutsuz […]

 2. Mogolistan Atasözleri

  Arkasından yüz köpek havlatmayan kurt, kurt sayılmaz. İki dost arasına bir kez güvensizlik girerse, birine ya sürgün ya da ölüm düşer. Küçük bir yavruyu asla küçümsemeyin, çünkü ileride bir kaplan olabilir. İnsan dışı ile karşılanır, içi ile uğurlanır.

 3. Damar Sözler

  Acı ve hüzünlerin yıldızlar kadar uzak, mutluluk ise gözbebeğin kadar yakın olsun. Umutların gerçek ve gerçeklerin mutluluk olsun. Bana odun diyen sevgilim, haklısın. Çünkü senin için yanmamın başka bir açıklaması olamazdı! Çiçeğin dikeni var diye üzüleceğimize, dikenin çiçeği var diye sevinelim. Dünyamı sevgi ve sevinçle aydınlatıyor, her günüme ilkbaharın ılık sözlerini katıyorsun. Hayatım! Hiçbir zaman […]

 4. Marie Jeanne Riccoboni Sözleri

  Para insanı değiştirmez, sadece maskesini düşürür.

 5. Cahit Arf Sözleri

  Bilim ve inanç iki ayrı unsurdur. Birleşirse devrim yapabilirsiniz. Çocukluğumda benim için üç şey vardı. Matematik, tarih ve politika. Ama matematik zaten hepsini anlatan şeydi. Elime Kur’an’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum. Gerçekten evrenin sırrını arıyorsanız, benim yaptığım gibi sayılara gelin. Sonsuzluk her şeyin cevabıdır. Sayı sonsuzdur. İnsanoğlu bir gün sonsuza dek yaşamayı […]

 6. Ulrike Marie Meinhof Sözleri

  Köleler, özgür olmak isteyenlerden nefret ederler!

 7. Kim Song Ju Sözleri

  Bir devletin en önemli gücü istihbaratıdır. Sosyalizmi koruyacak en büyük iki unsur: güçlü bir ordu ve örgütlü bir halktır. Emperyalizm ile komünizm arasındaki savaş, halkların özgürlüğüne kadar sürecektir. Stalin güçlü bir komutandır. Mao çiftçilerin ne yapabileceklerini dünyaya kanıtlamış bir iyi bir liderdi. Sosyalizm ergeç yenilenir ve yıkılmaması ordunun gücüne bağlıdır.

 8. Max Planck Sözleri

  Bilim, doğanın nihai gizemini çözemez çünkü biz, çözmeye çalıştığımız gizemin bir parçasıyız.

 9. Andımız Sözleri

  Türküm doğruyum çalışkanım. İlkem; küçüklerimi korumak büyüklerimi saymak yurdumu milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim. Varlığım Türk varlığına armağan olsun. “Ne mutlu Türküm diyene!”

 10. William Shakespeare Sözleri

  Ah! Bu kadar okudum, bu kadar öykü ya da destan duydum, aşkın yolu asla düz gitmiyor. Benim sevgim böyledir. Varlığım senin hepten: Her suçu üstlenirim, Yeter ki haklı çık sen… Cehalet Tanrı’nın laneti olduğuna göre, bilgi göklere uçabileceğimiz kanatlardır. Erkekler mi daha akıllıdır kadınlar mı? Elbette ki kadınlar. Çünkü bacağı güzel diye, hiçbir kadın askıntı […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Salvador Dali Sözleri” için (0) sende ekle!