Aslında düşünmeye bile gerek yok. Ben kendimi biliyorsam, kendini bilmezlerin hakkımda söylediklerinin ne önemi olabilir?

Kitap Sözleri

Salvador Dali Sözleri21 / 04 / 2014

Salvador Dali Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bir deliyle benim aramda tek bir fark var. Deli aklının yerinde olduğunu sanır. Bense deli olduğumu biliyorum.

Soytarı olan ben değilim, deliliğini gizlemek için ciddiyet oyunu oynayan şu aklın, mantığın alamayacağı ölçüde sinsi toplum.

Benzer yazılar

 1. Percy Bysshe Shelley Sözleri

  Eğer tanrı konuştuysa, niye herkes ikna olmadı? Ne kadar okuyup öğrenirsek, o kadar anlarız cahilliğimizi.

 2. Jostein Gaarder Sözleri

  Olanaksızı hayal etmenin özel bir ismi var. Biz ona “ümit” deriz. İnsan bir şeyi anlamadığını anlamışsa bir kez, artık her şeyi anlamanın eşiğine gelmiş demektir.

 3. 50. Yıl Marsı Sözleri

  Müjdeler var yurdumun toprağına taşına, Erdi Cumhuriyetim elli şeref yaşına, Bu rüzgârla şahlanmış dalga dalga bayrağım, Başka bir tuğ yaraşmaz Türk’ün özgür başına. Cumhuriyet, özgürlük, insanca varlık yolu, Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolu. Yılları bir çığ gibi aşarak hafta hafta, Koşuyoruz durmadan kadın-erkek bir safta. Elimizde meşale, ilke ilke Atatürk, Işıklarla donattık ülkeyi her tarafta. […]

 4. Janos Arany Sözleri

  Rüyalarda ve aşkta imkansız olan bir şey yoktur.

 5. Mina Urgan Sözleri

  Sesini duyunca ötüşmeye başlar göğüs kafesimdeki o suskun kuşlar. İlk sevgilim çikolata kokardı, Son sevgilim ölüm. Aradakilerin kokusu yoktu! Ben ölüm kokan son sevgilimi sevdim en çok. Ben sahip olduklarımın tadını çıkarmayı öğrendim hayatta. Sahip olamadıklarımın ve olamayacaklarımın acısına ise ayıracak zamanım yok. Hayat çok kısa.

 6. Jacques Brel Sözleri

  Serüvene koşmak için trenler bekliyorsan, Güneşi yakalayıp gözlerine yerleştirmek için, beyaz yelkenlerin gelip seni almalarını bekliyorsan, Yarına inanmak için günbatımına, İyi kalpli görünmek için zayıflığa, Ve güçlü görünmek için öfkeye ihtiyacın varsa; Demek ki, Hiçbir şey anlamadın!

 7. Ibrahim Sinasi Sözleri

  Aşk kim kalbe gıdadır ne yenir ne yutulur bir demir leblebidir çiğneyene aşk olsun. Koyamam kargayı bülbül yerine çiçek açmış gülü diken yerine.

 8. Ron Wild Sözleri

  Çağların bilgeliğini ara; ama dünyaya bir çocuğun gözleriyle bak!

 9. Sedat Peker Sözleri

  Affetmek büyüklük, unutmak alçaklıktır. Bir ülkenin sahibi olabilmek günlük gazetelerin üzerine (Türkiye Türklerindir) diye yazarak maalesef olmuyor. Cehennemde zebanileri beklerken de güleceğim ağladığımı göremeyeceksiniz gülüşümün tadını çıkarın. Doğruların gözle görülmeyen orduları vardır. Bu kanunlar sayesinde hans’larin, Hasan’lardan daha kıymetli olduğunu öğreniyoruz. İnsanların özgürce konuşamadığı neredeyse Türk olmanın suç sayılacağı bir atmosferde tabiki cezaevinde olmayı kendime […]

 10. Helen Rowlands Sözleri

  İnsanların hayatlarındaki en büyük pişmanlıklar, fırsat olduğunda yapmadıkları şeylerdir.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Salvador Dali Sözleri” için (0) sende ekle!