Hayat bir sınavdır; ama diğer sınavlara pek de benzemez. Çünkü bazen yaptığın bir yanlış, tüm doğrularını götürebilir.

Bilge Sözleri

Pir Sultan Abdal Sözleri19 / 04 / 2014

Pir Sultan Abdal Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bu dünyanın sonu hiç imiş akşam gelip konan sabah göç imiş.

Cehennem dediğinde dal odun yoktur, herkes ateşini buradan götürür.

Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Hiç ellerin taşi bana değmez, ille dostun gülü yaralar beni.

Sen seni gör, elin ayıbını görme.

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.

Cahiller kamile sen bilmezsin deyip Onun için kaybettiler irfanı.

Kalenin kapısı taştan çıkılmaz, penceresi yüce Şah’a bakılmaz, bir ben ölmeyinen cihan yıkılmaz, açılın zindanlar pire gidelim.

Şu yalan dünyanın sonu hiç imiş, Akşam gelip konan sabah göç imiş.

Uyur idik uyardılar, diriye saydılar bizi.. Koyun olduk, ses anladık, sürüye saydılar bizi..

Kırklar ile yedik içtik. Kaynayıp sellere coştuk, baş koyup niyaz eyledik. Geç otur meydan dediler.

Gönül çıkmak ister, şahın köşküne. Can boyanmak ister, Ali müşküne. Pirim Ali on ik’imam aşkına. Açılın kapılar şaha gidelim.

Mümin olanların tez gelir yazı, cennette huriye benziyor yüzü, şu nazlı dilberin hercayi sözü, mart ayında esen borana benzer.

Bana medet senden olur efendim, aşılmaz dağların dost ardında kaldım, eller dosta doğru çeker göçünü, elsiz viranede çöllerde kaldım.

Dostun zülüfleri bölük bölüktür. Menim ciğerciğim delik deliktir. Muhabbetin sonu tez ayrılıktır. Dost beni gönder de var andan ağla..

Koyun beni Hak aşkına yanayım, Yolumdan dönüp, mahrum mu kalayım? Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan.

Derdim çoktur hangisine yanayım, yine tazalendi yürek yarası, ben bu derde kande derman bulayım, meğer Şah elinden ola çaresi..

On yedi yerimden vursalar yara, cerrahlar derdime kılmasa çare, kemendi bend ile çekseler dara, yine geçmem ala gözlü Şah’ımdan..

Nefse uyan Hakk’a uymuş değildir. Gaziler namazın kılmış değildir. Bu gezen abdallar derviş değildir. Arkasında hırka şal olmayınca.

Benzer yazılar

 1. Said Nursi Sözleri

  Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarfediyorsun. Bizler muhabbet fedaileriyiz, husûmete vaktimiz yoktur. Cenâb-ı Hakk’ı bulan, neyi kaybeder? Ve Onu kaybeden, neyi kazanır. Deli adama iyisin, iyisin denilse iyileşmesi, iyi adama fenasın, fenasın denilse fenalaşması nâdir değildir. Ey nefsim! deme zaman değişmiş, çünkü ölüm değişmiyor. Madem dünyanız ağlıyor ve hayatınız acılaştı.. […]

 2. Napolyon Bonaparte Sözleri

  Akıl ve zekanın ne olduğunu çok araştırdım. Nihayet bunun düşünceli cür’etten başka bir şey olmadığını anladım. Budalalar geçmişten, akıllılar şimdiki zamandan, deliler de gelecekten bahsederler. Cesaret de aşk gibi ümitle beslenir. Diplomat iyi giyinmiş bir polis kuvvetidir. Emir vermek kadar kolay bir şey yoktur. Önemli olan, verilen emrin yerine getirilmesini sağlayabilmektir. Fırsat çıkmadıkça kabiliyetler pek […]

 3. Harry Emerson Fosdick Sözleri

  Mutluluğu bulmak için değil, paylaşmak için evlenilir.

 4. Vauvenargues Sözleri

  Büyük işler başarmak isteyen kimse, ölüm yokmuş gibi yaşamalıdır. Cömert, nasihat vermekle yetinmeyip yardım eder. En çirkin, en eski ve en çok bilinen nankörlük, çocukların ailelerine karşı gösterdikleri nankörlüktür. İnsancıl olmadıkça adil olamazsın.

 5. Nail Kaplan Sözleri

  Bazı şeyler insanlara ulaşılmaz geldiği için elde edilmediğinde insanlara mutsuzluk verir. Oysa bu kişiler bilmezler ki; elde ettikleri şeylerin bazıları, bazı insanlar için ulaşılmazdır. Dogmatik kurallar; üzerinde çalıntı eşya olduğu için üzerini polise aratmak istemeyen hırsız gibiler. Embesil hödüklerin, bok ve örümcek beyinlilerin; miras, torpil gibi yollarla iyi yerlere gelebilmesi ne acı. Felsefe, yaşayan insan […]

 6. Leonardo Da Vinci Sözleri

  Aşk bilgiden doğar. Ne kadar derin bilirsek o kadar severiz. Bilimle sanat, mantıkla hayalgücü arasında denge geliştir. Çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmediği için Tanrıyı ve insanlığı gücendirdim. Deneme kesinliğin anasıdır, bilgi kesinliktir. Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir. Gençliğimden bu yana et yenilmesine karşıyım. Birgün insanların hayvanları öldürmeyi tıpkı insan öldürmek […]

 7. Clement Duval Sözleri

  Memur beni kanun adına tutukladı, ben onu özgürlük adına tokatladım.

 8. Ursula Kroeber Le Guin Sözleri

  Acıdan kaçarsanız coşku şansını da yitirirsiniz. Zevk alabilirsiniz, hatta zevkin türlü çeşidini alabilirsiniz, ama doyamazsınız. Bütün duvarlar gibi iki anlamlı iki yüzlüydü. Neyin içeride, neyin dışarıda olduğu, duvarın hangi yanından baktığına bağlıydı. Doyum, zamanın bir işlevidir. Zevk arayışı döngüseldir, yinelenir, zamandışıdır. Kalbi karartan gereksiz çalışmadır. Emziren annenin, eğiticinin, başarılı avcının, iyi aşçının, becerikli ustanın, gereken […]

 9. Georges Jacques Danton Sözleri

  Özgürlük gözünüzün önünde öldürülürken, buna izin mi vereceksiniz?

 10. Baba Sözler

  Alemin derdi ben olmuşum! Demek ki; zamanında çok iyi koymuşum. Ben eşimle tanıştığım gün bütün kadınların cenaze namazını kıldım. Eğer birisi seni aldatmışsa bu onun suçudur. Eğer o kişi seni pek çok kere aldatmışsa bu senin suçundur. Her yürek bir insan taşır ama her insan bir yürek taşıyamaz. Bana aşkı anlatma güzelim… Sen aşkı okuduğun […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Pir Sultan Abdal Sözleri” için (0) sende ekle!