Ey Gönül! Sevdiğini hiç gitmeyecekmiş gibi seversen, gittiğinde de hep gelecekmiş gibi beklersin.

Aşk Sözleri

Pir Sultan Abdal Sözleri26 / 07 / 2014

Pir Sultan Abdal Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bu dünyanın sonu hiç imiş akşam gelip konan sabah göç imiş.

Cehennem dediğinde dal odun yoktur, herkes ateşini buradan götürür.

Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Hiç ellerin taşi bana değmez, ille dostun gülü yaralar beni.

Sen seni gör, elin ayıbını görme.

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.

Cahiller kamile sen bilmezsin deyip Onun için kaybettiler irfanı.

Kalenin kapısı taştan çıkılmaz, penceresi yüce Şah’a bakılmaz, bir ben ölmeyinen cihan yıkılmaz, açılın zindanlar pire gidelim.

Şu yalan dünyanın sonu hiç imiş, Akşam gelip konan sabah göç imiş.

Uyur idik uyardılar, diriye saydılar bizi.. Koyun olduk, ses anladık, sürüye saydılar bizi..

Kırklar ile yedik içtik. Kaynayıp sellere coştuk, baş koyup niyaz eyledik. Geç otur meydan dediler.

Gönül çıkmak ister, şahın köşküne. Can boyanmak ister, Ali müşküne. Pirim Ali on ik’imam aşkına. Açılın kapılar şaha gidelim.

Mümin olanların tez gelir yazı, cennette huriye benziyor yüzü, şu nazlı dilberin hercayi sözü, mart ayında esen borana benzer.

Bana medet senden olur efendim, aşılmaz dağların dost ardında kaldım, eller dosta doğru çeker göçünü, elsiz viranede çöllerde kaldım.

Dostun zülüfleri bölük bölüktür. Menim ciğerciğim delik deliktir. Muhabbetin sonu tez ayrılıktır. Dost beni gönder de var andan ağla..

Koyun beni Hak aşkına yanayım, Yolumdan dönüp, mahrum mu kalayım? Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan.

Derdim çoktur hangisine yanayım, yine tazalendi yürek yarası, ben bu derde kande derman bulayım, meğer Şah elinden ola çaresi..

On yedi yerimden vursalar yara, cerrahlar derdime kılmasa çare, kemendi bend ile çekseler dara, yine geçmem ala gözlü Şah’ımdan..

Nefse uyan Hakk’a uymuş değildir. Gaziler namazın kılmış değildir. Bu gezen abdallar derviş değildir. Arkasında hırka şal olmayınca.

Benzer yazılar

 1. Suskunlar Sözleri

  Biz 4 kişiydik kuyu dibide büyümüş 4 arkadaş 4 kardeş! birde Ahu çoçukluk çetemizdeki tek kızdı Ahu, Ecevitin büyük aşkı. En hakiki sınavlar, zor zamanlarda verilenlerdir! Kitap der ki canı yanan sabretsin can yakan da yanacağı günü beklesin. Siz benim neden sustuğumu nerden bileceksiniz. Onlar yıllarca sustular şimdi konuşma zamanı.. Hatırlamak unutmaktan zordur. Birine güvenmeli […]

 2. Paul Auster Sözleri

  Aslında sorulmalı senin için ölürüm deyin sevgiliye. Sen benim için ölürsen ben kimin için yaşayacağım diye. Bu dünya beş para bile etmez, unutma. Kendini dünyalar kadar değerli sananlar ise kendi fiyatını belirliyor aslında… Çok gereksiz şeyleri çok düşünüyorum. Sanırım o yüzden sürekli aklımdasın. Durgunsa insan belki bir sebebi, suskunsa bir nedeni var. Sen suskunluğuna aldanma […]

 3. Abdülkadir Geylani Sözleri

  Ademoğlunun başına gelen her türlü belâ, Rabbinden şikayet etmesi yüzündendir. Bidâyetin zorluklarına sabrederseniz nihayetin rahatı size ulaşır. Dünya nefslerin, ahiret kalplerin, Allah ise sırların sevgilisidir. Eğer O’nu bilseydiniz başkasını inkar eder, sonra da O’nun gayrısını O’nun vasıtasıyla bilirdiniz. Geçim yollarının yaratıcısını unutup geçim yollarına takılıp kalan, bakiyi unutup fani ile sevinen kimse ne kadar da […]

 4. Zsa Zsa Gabor Sözleri

  Anlayışlı ve nazik bir erkek istiyorum. Bir milyonerden bu kadarını istemek çok mu? Benim teorilerimden biri, erkeklerin gözleriyle sevdikleridir. Oysa kadınlar kulaklarıyla severler. En büyük trajedi, aşk için evlenip, adamın çulsuz olduğunu anlamanızdır. Hiçbir erkekten verdiği elmasları iade edecek kadar nefret etmedim. Erkek evlenene kadar eksik bir erkektir. Ve evlendiğinde artık bitmiştir. Kişisel olarak sks […]

 5. Mehmet Eroğlu Sözleri

  Alçaklar parlak sözler etmekte ustadırlar. Budalalık bin yüzü olduğu için mi zekadan çok daha zor farkediliyor. Çözümler hep zamanın içinde saklıdır. Ölüm dediğimiz, gelecek fikrinden vazgeçebilme. Güçlülük kendini ölümle tartabilmektir. Güçlülük, insanın şimdiden çok, geleceğine hükmedebilmesidir. Aşk, terk edilmesi gereken bir zorbalıktır. Kimseyi suçlama! Nereye varacaksa oraya varır kaderin. İyi roman nedir? İyi roman her […]

 6. David Bowie Sözleri

  Beş ay çalışıp, sonuç olarak düblorümün bir dağdan diğerine zıplamasını görmek istemiyorum. Eğer yaptığım şeyde rahatsam, demekki bir şeyler yanlış gidiyor. Garip bir şekilde, bazı şarkıları yazmak istemezsiniz. Rock her zaman şeytanın müziği olmuşdur. Ünlü olmanın bana verdiği tek iyi şey restoranda iyi bir masa kapıyor olmam. Tüm teatral rock yıldızları içinde Freddie bu işi […]

 7. Bülent Ecevit Sözleri

  Bizim iki gücümüz var: Hak ve Halk Dinci akımların çaresi laiklik ve demokrasidir. Türkiye de buna öncülük eden bir devlettir. Erken seçim olmasaydı, 2084′e kadar iktidarda kalacaktık. Koğuş sistemi, cezaevlerinin terör eğitim merkezi haline gelmesini kolaylaştırmış oldu. Toprak işleyenin, su kullananın. Bugünkü yönetimi içime sindiremiyorum. (Askeri rejim için.) Eşitlik her zaman adil değildir. Sayın Başkan, […]

 8. John Christian Sözleri

  Silgi kullanmadan resim yapma sanatına hayat denilmektedir.

 9. Margaret Cavendish Sözleri

  Kötü haberlerin kanatları vardır, iyi haberlerin ayakları bile yoktur.

 10. Paulo Freire Sözleri

  Dünya, aç oldukları için uyuyamayanlarla, açlardan korktukları için uyuyamayanlar arasında bölünmüş durumdadır. Yüzleşme noktasında ne mutlak cahiller ne de yetkin bilgeler vardır; sadece halen bildiklerinden daha fazlasını öğrenme girişimi içindeki insanlar vardır.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Pir Sultan Abdal Sözleri” için (0) sende ekle!