Hani anlat desem içindeki sevgiyi; ilk kelimenden sonra kaç dakika sürer? Söylesene beni kaç harfle sevdin?

Anlamlı Sözler

Pir Sultan Abdal Sözleri29 / 07 / 2014

Pir Sultan Abdal Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bu dünyanın sonu hiç imiş akşam gelip konan sabah göç imiş.

Cehennem dediğinde dal odun yoktur, herkes ateşini buradan götürür.

Demiri demirle dövdüler; biri sıcak biri soğuktu. İnsanı insanla kırdılar; biri aç biri toktu.

Hiç ellerin taşi bana değmez, ille dostun gülü yaralar beni.

Sen seni gör, elin ayıbını görme.

Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.

Cahiller kamile sen bilmezsin deyip Onun için kaybettiler irfanı.

Kalenin kapısı taştan çıkılmaz, penceresi yüce Şah’a bakılmaz, bir ben ölmeyinen cihan yıkılmaz, açılın zindanlar pire gidelim.

Şu yalan dünyanın sonu hiç imiş, Akşam gelip konan sabah göç imiş.

Uyur idik uyardılar, diriye saydılar bizi.. Koyun olduk, ses anladık, sürüye saydılar bizi..

Kırklar ile yedik içtik. Kaynayıp sellere coştuk, baş koyup niyaz eyledik. Geç otur meydan dediler.

Gönül çıkmak ister, şahın köşküne. Can boyanmak ister, Ali müşküne. Pirim Ali on ik’imam aşkına. Açılın kapılar şaha gidelim.

Mümin olanların tez gelir yazı, cennette huriye benziyor yüzü, şu nazlı dilberin hercayi sözü, mart ayında esen borana benzer.

Bana medet senden olur efendim, aşılmaz dağların dost ardında kaldım, eller dosta doğru çeker göçünü, elsiz viranede çöllerde kaldım.

Dostun zülüfleri bölük bölüktür. Menim ciğerciğim delik deliktir. Muhabbetin sonu tez ayrılıktır. Dost beni gönder de var andan ağla..

Koyun beni Hak aşkına yanayım, Yolumdan dönüp, mahrum mu kalayım? Dönen dönsün, ben dönmezem yolumdan.

Derdim çoktur hangisine yanayım, yine tazalendi yürek yarası, ben bu derde kande derman bulayım, meğer Şah elinden ola çaresi..

On yedi yerimden vursalar yara, cerrahlar derdime kılmasa çare, kemendi bend ile çekseler dara, yine geçmem ala gözlü Şah’ımdan..

Nefse uyan Hakk’a uymuş değildir. Gaziler namazın kılmış değildir. Bu gezen abdallar derviş değildir. Arkasında hırka şal olmayınca.

Benzer yazılar

 1. Nathan Glazer Sözleri

  Fakir daha fazlasına layık olabilir; fakat devletin fakirler adına yaptığı harcamalar fakire bir yarar sağlamaz.

 2. Robert Anson Heinlein Sözleri

  Aptallık kafi ise kötülüğe yorma, ama yine de gözünü açık tut. İnsanın aptallığının gücünü asla küçümseme. Günah sadece diğer insanların canını gereksiz yere yakmakta yatar. Diğer bütün günahlar uydurulmuş saçmalıklardır.

 3. Anton Çehov Sözleri

  Ağlattığın bir kadının gözyaşlarını ya o an silersin, yada o gözyaşlarında boğulmamak için ömür boyu çırpınmak zorunda kalırsın. Basit kadın; güzel olmayı zeki olmaya tercih eder. Çünkü basit erkekte zekayı anlayacak kafa değil, güzelliği görecek göz vardır. Doğru zamanda gelen yanlış insana tanıdığın şansı, yanlış zamanda gelen doğru insana tanımadığın sürece üzülen hep sen olursun. […]

 4. Jerome David Salinger Sözleri

  Kadın bedeni keman gibidir, hakkını vermek için iyi bir müzisyen olmak gerekir.

 5. Paule Boese Sözleri

  Affetmek geçmişi değiştirmez; ama geleceğin önünü açar.

 6. Can Dündar Sözleri

  Aşk, “seni seviyorum” cümlesinin zamanla “kendine iyi bak” kelimesine dönüşünü işleyen geçici bir yalandır. Bazen ne onunla yapabilirsiniz, ne de onsuz. Ne terkedebilirsiniz, ne de yeniden sevebilirsiniz; sürünür gidersiniz. Çocukken yarın neler oynayabiliriz diye düşünürdük, şimdiyse yarın hayat bize hangi oyunu oynayacak diye düşünüyoruz. Depresyonun ve yalnızlığın çağında, sabırsızlığın da, uyumsuzluğun da, dertleri yenmenin de, […]

 7. Ziya Paşa Sözleri

  Allah’a sığın şahs-ı halimin gazabından. Zîrâ yumuşak huylu atın çiftesi pektir. Bed-asla necabet mi verir hiç uniforma. Zer-dûz palan ursan eşek yine eşektir. Eşek alim olmaz su taşımakla tekkeye, insan adam olmaz gitmek ile mekkeye. Dehri arasan binde bir âdem bulamazsın. Adem görünen harları âdem mi sanırsın. Lanet olsun o mala ki, tahsiline onun, ya […]

 8. August Spies Sözleri

  Öyle bir zaman gelecek ki; bizim suskunluğumuz, sizin bugün ipe çektiğiniz seslerden daha güçlü olacaktır.

 9. Necmettin Halil Onan Sözleri

  Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

 10. Thales Sözleri

  Ana madde sudur, diğer maddeler ise hava ve apeiron (sonsuzluk)dur. Başkalarını suçladığınız şeyleri kendiniz yapmayın. Çocuklarınızdan, sizin kendi ana babanıza gösterdiğiniz kadar sevgi bekleyin. Dostlarına karşı iyi günlerinde de kötü günlerinde de hep aynı şekilde davran. Eğitim eksikliğine katlanmak zordur. Kefaletin yoldaşı felakettir. Her şeyin yok olduğu anda bile ümit vardır. Thales’e sormuşlar: En güç […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Pir Sultan Abdal Sözleri” için (0) sende ekle!