Hayat bir sınavdır; ama diğer sınavlara pek de benzemez. Çünkü bazen yaptığın bir yanlış, tüm doğrularını götürebilir.

Bilge Sözleri

Özgür Gümüssoy Sözleri17 / 04 / 2014

Özgür Gümüssoy Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Aşk, milyonlarca kelimenin bir araya gelip hiçbir şey anlatmamakta karar kılmasıdır.

Birkaç beden büyük gelir sana benim laflarım, olsun ziyanı yok gelecek senelerde de giydiririm.

Çünkü her cenaze, bir öncekinden gebedir. Çünkü her evlat, babasından kalan masala müteakiben gömülmelidir.

Elimde değil, ne yazsam sana çıkıyor alfabemdeki harfler.. Başka bir dil bilsem, o lisanda izah ederdim sana esaretimi…

Fena halde kimsesizim bugünlerde, bildiğin gibi değil. Eğer bilseydin zaten, kimsem olurdun bir koşuda..

Sen ki; yahu çok güzelsin. Nasıl izah etmeli bunu anlaşılır bir dille. Mesela gözlerinde bir şey var açıklayamıyorum onu. Sanki aynı kareye sığdırılmış topyekûn, yeryüzü ve gökyüzü!

Tüm bunlara rağmen seni yani yüreğimin yetimliğine rağmen seni, fevkalade seviyordum. Ne gariptir ki senin tanımınla aşk, bir insanı rağmen’leriyle sevmekti.

Senin için de herhangi bir mahzuru yoksa eğer, kalbinde biraz daha kalayım. Çok yer kaplamam ve hiç sesim çıkmaz, söz. Yeter ki kalp atışlarını bir an daha duyayım.

Mesafe koymak” deyimini ömür içinde kullandın ve gittin. Gidişini nerede görsem tanırdım..

Koluma gir küçük bir çocukmuşum gibi, enselenmeyeyim yüreğindeki o korkunç kalabalıkta.

İlkokul öğretmenimin öğrettiği şekilde, kirpiklerinin altını çiziyordum kırmızı kalemle. Çünkü gözlerin en önemli satırlarıydı hikâyemizin.

Gurbetten memlekete dönmektir seni sevmek Eğilip toprağa alın sürmektir.

Yolculuk sevdiğinin kalbineyse, işin içine mutlaka şeytan karışır. Başka yolu yok, sevmek biraz da kazaya uğramaktır!

Sayfalar: 1 2 3

Benzer yazılar

 1. Mark Twain Sözleri

  Aynı yolu beraber yürüdüğümüzü sandığımız insanlar, aslında bize sadece gidecekleri yere kadar eşlik ediyor. Başka adamın bilgisindense, kendi cehaletimi tercih ederim çünkü benimki çok daha fazla. Cesaret korkunun yokluğu değil, korkuya direnmek, korkuya hükmetmektir. Doğru söz etkili olabilir ama hiç bir söz yerinde bir susuş kadar etkili olamaz. Eğitim kafayı geliştirmek demektir. Belleği doldurmak değil. […]

 2. Ken Hakuta Sözleri

  Parasızlık asla bir engel değildir. Ama fikirsizlik bir engeldir.

 3. Nazım Hikmet Sözleri

  Arkadaşlık ağaca benzer,kurudu mu bir daha yeşermez. Ben hem kendimden bahseden şiirler yazmak istiyorum, hem bir tek insana, hem milyonlara seslenen şiirler. Döğüşebilirim, doğru bulduğum, haklı bulduğum, güzel bulduğum herşey için, herkes için, yaşım başım buna engel değil. Evet.. Belki umudum kalmadı geleceğimden; ama asla pişman değilim geçmişimden. Gidenin arkasından gelen gideni bulacak mı zannediyorsun? […]

 4. Dino Segre Sözleri

  Kavramak için görmek, görmek için de dikkatle bakmak gerek.

 5. Will Henry Sözleri

  Başkalarının yapamadığını yapmak kabiliyettir. Kabiliyetin yapamadığını yapmak ise dahilik.

 6. Thomas Jefferson Sözleri

  Akıllılar, zayıf taraflarını bildiklerinden, yanılmazlık iddiasında bulunmazlar; en çok bilen, ne kadar az bildiğini herkesten çok daha iyi bilir. Başarılarımız yaptığımız kötü hareketlerden daha çok düşman kazandırır. Dürüstlük, bilgelik kitabının ilk konusudur. En az yöneten devlet, en iyi devlettir. Hiç kimse kalabalığa arkasını dönmeden orkestrayı yönetemez. Sahip olmadan önce paranı asla harcama. Bize yaşam veren […]

 7. Halit Ziya Usaklıgil Sözleri

  İnsanlar tuhaftır; fena bir şey yapmakta olduklarını hissedecek olurlarsa, mutlaka en evvel vicdanlarını susturacak bir sebep bulurlar.

 8. Sezen Aksu Sözleri

  Aşk koruyabilir bir tek, kaldıysa eğer hâlâ masumiyetimizi. Bazen kendimizi çok gelişmiş bir bilgisayar, vicdanı da Allah’ın çipi olarak düşünürüm ben. Dalda muhabbette kumrular, bana ayrılığı sordular. Dedim afet, yangın, dedim kar. Dedim adet aşkı vururlar. Her gün bir şey daha biter, giderek acı vermez biten şeyler. Kimse kendini seçerek dünyaya gelemediğine göre, insanı insandan […]

 9. Blaise Pascal Sözleri

  Bilgili insan, diplomalı olan değil, istediği her şeyi başkalarının hakkını çiğnemeden elde edebilendir. Çok büyük bir ihtimalle, bir gemiye kaptan olarak, o gemide doğmuş birini seçmeyiz. Düşünce gücümüz arttıkça, özgür insanların çoğaldığını görürüz. Basit insanlar, kişiler arasında bir ayrım görmezler. Eğer herkes dost sandığı kimselerin bir de kendi arkasından söylemiş olduklarını duysaydı, dünyada pek az […]

 10. Remy de Gourmont Sözleri

  Tüm dünyanın bildiğini bilmek, bilmek değildir. Bilmek, tüm dünyanın görmezden geldiğine bakarak başlar.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Özgür Gümüssoy Sözleri” için (0) sende ekle!