Hani anlat desem içindeki sevgiyi; ilk kelimenden sonra kaç dakika sürer? Söylesene beni kaç harfle sevdin?

Anlamlı Sözler

Mevlana Sözleri28 / 07 / 2014

Mevlana Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Akılsız, yüzü güzele; Akıllı, gönlü güzele tâlip olur. Zaman yüz güzelliğini tüketir ama gönül güzelliğini artırır.

Bin sene de okusam, Ne biliyorsun diye sorsalar bana haddimi bilirim derim.

Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene; Çünkü cahil ne gelirse söyler diline.

Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et; Çünkü söz yürekten gelir, dilden çıkar.

Ey sevgili.. Biz seninle bir salkımın iki aşık üzümüyken, başka şişelerde şarap olmuşuz, başka hayallerde harap olmuşuz.

Gönlümün sevmediğini gözüm neylesin. Rabbim herkese gönülden seveni nasip eylesin.

Minareden düşenin parçası bulunur, bulunurda; Gönülden düşenin parçası bulunmaz.

Kabiliyetsiz olmak bir kusur değildir. Ama Karaktersiz olmak çok büyük bir kusurdur.

Herkesin bir derdi var; Her derdin bir acısı.. Acılarım katlanılmaz değil ama, bir de tuz basanı var.

Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın.

Söküklerini dik sözlerinin, dilini kalbine yanaştır; dilinle söylediğini kalbinlede söyle. Kalbinden geçmeyeni diline değdirme.

Yalnızlık, adam olmayanın vereceği sevgiden, saygıdan yeğdir.

Her canlının ölümü tadacağını, ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim.

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim. Olur ya kalp durur, akıl unutur.. Ben dostlarımı ruhumla severim. O ne durur, ne de unutur.

Ne gönlümün derdini sor bana, ne sararan yüzümü sor bana, ne içimin ateşini sor bana, gel gözünle gör, gel artık.

Dediler ki: Gözden ırak olan gönülden de ırak olur. Dedim ki: Gönüle giren gözden ırak olsa ne olur.

Herkes dışını süslerken, sen içini, kalbini süsle. Herkes başkasının ayıbını araştırırken, sen kendi ayıplarınla meşgul ol!

Vesveseli düşüncelerden sakın. İnsanın kalbi, sazlık ve orman gibidir. Orada aslan gibi de, yaban eşeği gibi de fikirler bulunur.

Yaşadığın dünyaya bak; Yüce Tanrı, hangi eserini sevginin kucağında büyütmemiş? Neden okşamak ve kucaklamakla gidilecek yere, tekme ve tokatla erişmeyi tercih edesin?

Zulüm demiriyle taşını birbirine vurma! Çünkü bu ikisi, erkek ve kadın gibi çocuk meydana getirirler.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Benzer yazılar

 1. Mihail Drumes Sözleri

  Daha sonra’nın sonu yoktur.

 2. Freddie Mercury Sözleri

  Aynen gerçek kraliçe gibi yanımda hiç para taşımam. Eğer bir mağazada bir şey beğenirsem, hep bizim ekipten birinin almasını istiyorum. Birkaç arkadaşım var, büyük bir evim ve de istediğim zaman istediğim yere gidebiliyorum.. Ama ne kadar çok paran olursa o kadar da üzüntün oluyor. Benim de bir şekilde çok param var. Dilerim ki hepiniz kahvaltıda […]

 3. Deniz Yılmaz Yakut Sözleri

  Bilsen nasıl tutuştu içim seni gördüğüm an, şimdilerde söndürme çalışmaları gözyaşlarımla sürse de; sende yanmakmış benim ömrüme farz olan. Gidişin ölüm’dü, tarihini attım sol göğsüme. Bugün ölüm yıldönümüm, yüreğimde bir sızıyla uyandım. Ne diyeyim ki, aşkımız sağolsun! Başka başka kadehlerde ömür tükenmekten ise Saklayalım yüreklerimizin mahzeninde yıllandıralım bu aşkı. Hatırlanacak seneler sonra da tüm sevenlerin […]

 4. John Steinbeck Sözleri

  Dünyanın her yerinden herkesin yenileceği bir yer vardır. Kimilerini yenilgi yıkar, kimileriyse zaferle küçülür, bayağılaşırlar. Büyüklük, hem yenilgiyi, hem de zaferi kabullenebilen kişilerde yaşar. Şunu da unutmayın; insanoğlu bir kavram için savaşmadığı, uğrunda ölmediği zaman felaket gelip çatmıştır, çünkü bu tek nitelik, insanoğlunun temelidir ve evrende belirleyicidir.

 5. Güzel Sözler

  Ağır, ağır çıkacaksın bu merdivenlerden, eteklerinde güneş rengi bir yığın yaprak. Belki de insan sevilmediğinden değil, sevgisine layık biri olmadığından yalnızdır. Cesaret korkunun yokluğu değildir, başka bir şeyin korkudan daha önemli olduğu kanısıdır. Fırtınanın gücü ne olursa olsun, eğer yağmura saygın varsa; seni bekleyen bir gökkuşağı mutlaka vardır. Hayata karşı ilk küskünlüğümüz; Yanımızda sandığımız kişileri, […]

 6. Shelley Winters Sözleri

  Pek çok ortak yanımız var, ben onu seviyorum, o da kendisini! Kadını asla küçük görmeyin. Tabii yaşı ve kilosu dışında.

 7. Furug Ferruhzad Sözleri

  Sil aklımdan her inanmış aldanmıştır inancını. Nasıl da büyüdü kalbimin yarımlığı. ve hiçbir yarı, tamamlayamadı bu yarımı.

 8. Alphonse de Lamartine Sözleri

  Dünyaya bir kere bakmak zorundaysan sadece İstanbul’a bak. Bu vadilerden, bu saraylardan, bu kulübelerden; gözümde büyüsünü kaybetmiş olan bu boş şeylerden bana ne? Göller, kayalar, ormanlar; o kadar çok sevdiğiniz yalnız köşeler. Hayatınızdan bir tek insan eksilir ve bunların hepsi bomboş kalır. Tek bir kişiyi özlersiniz ve her yer ıssız gelir.

 9. Neale Donald Walsch Sözleri

  Başkalarının senin hakkında ne düşündükleri konusunda endişe duyduğun sürece; Onlar senin sahibindir. Eğer hayallerinin yerini anılar almaya başlamışsa, yalnızlığın başlamış demektir. Fazla abartmayın.. Çünkü yerlere göklere sığdıramadığınız aşk, birgün bir hoşçakala sığacak. Kalpsizsin! diyemem. Nefes alabildiğine göre mutlaka bir kalbin var. Zaten bu ruhsuzluğunla o kalp; ancak nefes almaya yarar. İnsanlar sevdikleri şeyi yok etmeye, […]

 10. Mehmet Murat Ildan Sözleri

  Aslan soylu, heybetli bir hayvandır; ama yine de hayvandır. Cehennem demek işkence demek; işkence demek kötülük demek. İyilik, kötülük yaratamaz ve kötülük üretemez. Dürüst bir hükümet, saftirik insanların çocuksu rüyasıdır. Eğer bir ülkede adalet yoksa, o ülkenin bir ülke olduğunu kim iddia edebilir? Adaletsiz bir ülke sadece bir çöp. Hayat bir tahterevallidir, Tartini; birinin bahtı […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Mevlana Sözleri” için (0) sende ekle!