Aslında düşünmeye bile gerek yok. Ben kendimi biliyorsam, kendini bilmezlerin hakkımda söylediklerinin ne önemi olabilir?

Kitap Sözleri

Mehmed Uzun Sözleri24 / 04 / 2014

Mehmed Uzun Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Söz güzel, yalın ve insani olmalı.

Benzer yazılar

 1. Galler Atasözleri

  Kale duvarlarının ardında cesur olmak kolaydır. Savaşta öfke de cesaret kadar iyidir.

 2. Kayra Keri Küpçü Sözleri

  En çok korkutanlar, en çok korkanlardır. İnsanları birşey yapmaya zorlayan hedefleri veya korkularıdır. Etrafınızda gördüğünüz tüm gerçeklik, bir zamanlar kurulan hayallerin eseridir.

 3. Belçika Atasözleri

  Irmağı takip eden, denizi bulur. Kötü malın kelepiri olmaz. Tecrübe tarak gibidir; hayat insana verir ama kel olduğu zaman.

 4. Turgay Gezici Sözleri

  Alışkanlıklarımızı bırakmaya çalıştıkça değişik hallerde yine hayatımıza geri döner. Başınıza gelen bir olayı anlatırken; Nasihat dinlemek için olduğu gibi, akıl almak için başkasının başına gelmiş gibi anlatın. Kendisini yenemeyen, kazandığı zaferleri abartarak hayatını sürer. Taşıdığım yükü, her yere götürüyorum kendimle, bir an silinseler aklımdan, hafifleyeceğim. Bir şey öğrenmek için iki kişiye sorarım; Bir bilene. Bir […]

 5. Katherine Hepburn Sözleri

  Aşkı sıradan kadınlar yaşar. Güzel olanlar, kendilerini sergilemek için çalışmaktan, aşka zaman bulamazlar.

 6. Mao Zedong Sözleri

  Ben Çin’in Atatürk’üyüm. Ülkeni kalbinde yaşatırken, ufkunda dünya olsun. Yol ne kadar uzun olursa olsun ilk adım atılmalıdır. Politika kansız savaş, savaş ise kanlı politikadır. Gece uzundu ve şafak geç geldi Yakut Ülke’ye Yüzyıl vahşet içinde hora tepti şeytanlar, canavarlar; Başıboştu, savruldu durdu beş yüz milyon insan. Şimdi horozlar yeni bir günü müjdeliyor ve Her […]

 7. Yılmaz Erdogan Sözleri

  Aşkım derlerya hani hiç bitmeyecekmiş gibi.. Sanki aşktan anlarlarmış gibi, Sanki ‘aşkım’ dedimi aşık olunabilirmiş gibi… Bir uykunun en güzel yanı seninle uyanmaktır. Senden uzak bir uykuyla kandıramıyorum hiçbir geceyi. Çorap değiştirir gibi sevgili değiştiren, her yeni ilişkide temiz sayfa açtım diyenlere sesleniyorum: Sizin defter kaç ortalı? Doğuştan çaresi olmayan bir hastalığım var: Her gördüğümü […]

 8. John Plomp Sözleri

  Çocukların büyüdüğünü, cevabı olan sorular sormaya başladığında anlarsınız.

 9. Özdemir Ince Sözleri

  Bir şeyler kapanıyordu bir yerlerde: Kiminin bahtı, kiminin yüreği, kiminin kapısı ve penceresi.

 10. Kanuni Sultan Süleyman Sözleri

  Altın ver, altın ver ki görsünler hazinenin kudretini. Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. İnsanlar görsünler ki padişah olan Kanuni bu dünyadan eli boş gitmiştir. Dünyanın efendisi ben değil, reayadır ki, ziraat ve çiftçilik emrinde huzur ve rahatı terk ile iktisap ettikleri nimetle bizleri yaşatırlar. Eğer ben padişahım diye benim lehimde bir karar verseydin, […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Mehmed Uzun Sözleri” için (0) sende ekle!