En büyük felaketler içinde bile ümidini kaybetme, unutma ki ilik, sert kemiğin içinden çıkar.

Dini Sözler

Max Planck Sözleri24 / 04 / 2014

Max Planck Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bilim, doğanın nihai gizemini çözemez çünkü biz, çözmeye çalıştığımız gizemin bir parçasıyız.

Benzer yazılar

 1. Nermi Uygur Sözleri

  Benim yerime başkası düşünsün diyen, bu olumsuz davranışın tüm sonuçlarına katlanmak zorundadır. Sevgisizlik mutsuz kılıyor, sevgimizle mutlu değiliz.

 2. Jean Jacques Rousseau Sözleri

  Aşırı tevazunun da gurur gibi kendine mahsus tehlikeleri vardır. Beraber ağlamaktaki tatlılık kadar, hiçbir şey kalpleri birbirine bağlayamaz. Devlet büyüdükçe, özgürlük de o oranda küçülür. Ey yüce gönüllü yalan! Gerçek hiç sana tercih edilebilecek kadar güzel olmuş mudur? Gerçek demokrasi hiçbir zaman var olmamıştır ve olmayacaktır da. İnsanlar ömür kısadır derler ama, yine de onu […]

 3. Marquis de Condorcet Sözleri

  Aklı ve gerçekleri kullanan bir insan mükemmele erişecektir. Doğa insanın akıl gücüne bir sınırlama getirmemiştir.

 4. Stalin Sözleri

  Ben gittiğimde, kapitalistler sizi kör kedi yavruları gibi boğacak. Demek adi herif öldü! Çok kötü; onu canlı ele geçiremedik. (Nisan 1945. Hitler’in intihar ettiğini duyunca.) Eğer sermaye, Sovyetler Cumhuriyeti’ni dağıtmakta başarılı olursa ne olacak? Bütün kapitalist ve koloni ülkelerde karanlık bir karşı saldırı çağı başlayacak, işçi sınıfının ve ezilenlerin boğazlarına yapışılacak ve uluslararı komünizmin bütün […]

 5. Metin Altıok Sözleri

  Adın ne idi unuttum, yüzün silindi belleğimden. Ama ellerin; Bir su gibi akışkan ezberimdedir hala. Bağırsam neye yarar, nasılsa duymazlar. Ben bir kömür ocağının onulmaz göçüğüyüm; içimde cesetler ve daha ölmemişler var. Sen aklıma düşünce bir rüzgar duyarım dolar içime ve göğsümde bir pencere hızla çarpar. Gözlerine derinden ne zaman baksam; Hep uzaklaşıp giden yalnız […]

 6. Arnon Grunberg Sözleri

  Kimliğine ilişkin esnek davranabilmelisin. Sadece deliler hep oldukları gibi kalırlar.

 7. Arthur Kessler Sözleri

  Yaratıcılık insanın içindeki fazla enerjiyi kullanabilmesidir.

 8. Portekiz Atasözleri

  Alışkanlıkları değiştirmede ölümün kokusu vardır. Evlenmeden önce gözlerinizi dört açın, evlendikten sonra yarı yarıya kapayın. İnsanlar yaşadığı için değil, yaşamadıkları için yaşlanırlar. Sen değiştiğinde, talihin de değişir. Ne iyi rüzgarlar, ne de iyi evlilikler İspanya’dan gelir. Tanrı eğri çizgilerle, doğru yazar.

 9. Nijerya Atasözleri

  Eğer bir fare, kediye gülüyorsa yakınlarda bir delik var demektir. Gerçek dostu iki elinizle birden tutun. Evinde huzurlu olmak istiyorsan, eşinin bütün istediklerini yap. Küçük üzüntüler konuşurlar, büyük dertler dilsizdir.

 10. Lokman Hekim Sözleri

  Arkadaşlarına yapmış olduğun iyilikleri unut onlardan teşekkür bekleme mükafatı Allah’tan bekle.. Emellerini O’nun ihsanına bağla. Başkasına nasihat vermeden önce kendin o tavsiye edeceğin şeyi önce kendin yap k0endi ölçüne göre söz söyle Herkesin hakkına riayet et. Lokman Hekim’e: Bilgeliğini kimlerden aldın? diye sorduklarında: Körlerden, cevabını vermiş. Çünkü onlar, yoklamadan adım atmazlar. Oğulcuğum! Konuştuğum için pişman […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Max Planck Sözleri” için (0) sende ekle!