En basit yalanları gözümün içine bakarak söyleyen aptallar tanıdım. İnandığımı sandılar; bense onların kuş kadar akılları ve cahil cesaretlerine hayrandım.

Düşündüren Sözler

Max Planck Sözleri16 / 04 / 2014

Max Planck Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bilim, doğanın nihai gizemini çözemez çünkü biz, çözmeye çalıştığımız gizemin bir parçasıyız.

Benzer yazılar

 1. Jean François Lyotard Sözleri

  İnsana yapılacak en büyük kötülük, onu bir umudun içine hapsetmektir. Postmodern kuşkusuz modernin bir parçasıdır. Postmodernizm modernizmin sonunda değil doğuşundadır ve bu durum süreklidir. Kültür; bilmeniz gerektiğini öğrendikten sonra kendinize kattıklarınızdır.

 2. Alphonse Karr Sözleri

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı. Ne kadar fazla değişim olursa, o kadar fazla şey değişmez kalır.

 3. Andre Maurois Sözleri

  Büyük adam büyük olduğunu; fakat büyüklüğünün küçüklük olduğunu bilir. Çalışma, sıkıntıyı, kötülüğü ve yoksulluğu uzaklaştırır. Fırtınalar insanların denizi sevmesine engel olamaz. En gerçek acılarımız bile, biraz yapmacık vardır. Herkese gülümseyin. Çünkü herkesin kendine itimada ihtiyacı vardır. Bir insanda bu itimadı veren en büyük kuvvet de karşısındakinin yüzünde gülümseme görmesidir. İstemek, istiyorum demek değil, harekete geçmektir. […]

 4. Arnavutluk Atasözleri

  Arnavut, he Arnavut, ekmek alacağı yerde barut alır. Ali Paşa’nın topi bile sarsmaz. Adamın işine bak, elbisesine değil. Aklı olanın aklı dolar. Akıl insanın külahında bir çividir. Yumruk yemeden içeri girmez. Arnavut verdiği söz için oğlunu da keser. Ateşe üfleme seni yakar. Altın kürekle ve gümüş tırpanla, dağları bile yerinden oynatırsın. Armut tam armutun altına […]

 5. Francois Fenelon Sözleri

  Felaketler karşısında dayanıklı durmak ve kader diyerek eğilmemek, kahramanlıkların en büyüğüdür. İnsanın hırsı ve açgözlülüğü mutlu olamamasının tek nedenidir. Ne kadar çok söylersen karşındaki o kadar az hatırlar. Az söyle de kazancın çok olsun. Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir.

 6. Jacques Delille Sözleri

  Anne ve babalarımızı kader, arkadaşlarımızı kendimiz seçeriz. Akrabalarımızı kader seçer, arkadaşlarımızı kendimiz seçeriz.

 7. Esrar Dede Sözleri

  Bütün kainat aşık, ya Rab bu ne haldir? Feryatlar ayyuka çıkıyor, sanki kıyamettir. Gâh Züleyha, gâh Yusuf derim. Hepsinden de maksat sevgilidir. Yüzlerce temiz can tellerinde bağlıdır. Kakül müdür bu, yoksa bir birine denk iki tuzak mıdır?

 8. Amin Maalouf Sözleri

  Beklediğim yarınlar dünde kaldı. Dünyaya uyanık gözle bakan kişi, yaşamın çürüyüp giden bir tohum olduğunu, gözler kuşkusuz. Yalnızca özgür bir ruh, üstünde mutsuzluktan başka bir şey bitmeyen çayırlardan vazgeçip, sonsuzluğun kokusunu içine doldurmayı bilir. Eğer insanların her zaman akıllarıyla hareket ettiklerini varsayarsak, dünyanın gidişatından hiçbir şey anlayamayız. Akılsızlık tarihin en güçlü ilkesidir. Hayat başlar ve […]

 9. Frederick Chamier Sözleri

  Bir gönüllü iki kişiye bedeldir.

 10. Paul Valery Sözleri

  Bir devlet, yasayan ve kendine karşı çıkanı ne kadar koruyabilirse o kadar güçlüdür. Düşünür; yeniden düşünen ve şimdiye kadar üzerinde düşünülmüş şeylerin asla yeterince düşünülmemiş olduğu kanısına varan kimsedir. En önemli düşüncelerimiz, duygularımızla çelişenlerdir. Her zaman yazabileceğimi hiçbir zaman yazmam. Elimi dostça omzuna koydum, meğer yarası tam oradaymış. Herkes tarafından doğru kabul edilen şeyler büyük […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Max Planck Sözleri” için (0) sende ekle!