Boş boş seviyorum demekle olmaz; Göstereceksin sevdiğini, hissettireceksin. Yapamıyor musun! O zaman yoldan çekileceksin.

Sevgi Sözleri

Max Planck Sözleri30 / 07 / 2014

Max Planck Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bilim, doğanın nihai gizemini çözemez çünkü biz, çözmeye çalıştığımız gizemin bir parçasıyız.

Benzer yazılar

 1. Ken Hakuta Sözleri

  Parasızlık asla bir engel değildir. Ama fikirsizlik bir engeldir.

 2. Victor Pouchet Sözleri

  İnsanda şeref ve faziletin iki belirtisi vardır: Hiddet zamanında yumuşaklık, kudret zamanında bağışlamak. Hayatta yapılabilecek öyle güzel şeyler vardır ki; faydasız şeylerle vakit öldürenlere çok yazık.

 3. Richard Stephen Wilkins Sözleri

  Bircok insan hayatının büyük bir bölümünü olduğundan farklı görünebilmek için feda eder. Hayatınızı bir para kazanma denemesi olarak kullanmayın.

 4. Sili Atasözleri

  Güzellik, tabiatın kadınlara verdiği ilk hediye, aynı zamanda geri aldığı ilk şeydir.

 5. Anna Ahmatova Sözleri

  İnsanların yakınlığında gizemli bir çizgi var, bu çizgiyi aşamaz tutku ve ölesiye sevmek. Korkunç bir ıssızlıkta varsın birleşsin ağızlar ve çatlasın, parça parça dağılsın yürek.

 6. Nilgün Marmara Sözleri

  Üşümüşüm! Düşlerimin üzeri açıktı… Bütün yalnızlıklarınızın ilenci, Korusun çoğulluklarınızı, Cinnet koyun erdemin adını, Maskelerinizi kuşanıp yalanlarınızı çoğaltın, Hepiniz mezarısınız kendinizin. Uyanıyorum küstah sözcüklerle: Ey, iki adımlık yerküre senin bütün arka bahçelerini gördüm ben!

 7. John Maxwell Coetzee Sözleri

  Kendilerine ait hiçbir hayali olmayanlar sizinkileri de göremezler.

 8. Seyrani Sözleri

  Ne hikmet ki şu dünyada; gelen ağlar, giden ağlar. Ehli kemal ile cefa çekmesi Yeğdir cahil ile safa sürmeden.

 9. Wiliam Gibson Sözleri

  Gelecek zaten burada, sadece iyi dağıtım yapılamıyor.

 10. Celal Hosrovsahi Sözleri

  Küçük sular, büyük balıklara göre değil.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Max Planck Sözleri” için (0) sende ekle!