Deliler ve akıllı insanlar zararsızdır. En tehlikeli insanlar, yarı deliler ve yarı akıllılardır.

Akıllı Sözler

Incir Reçeli Sözleri31 / 07 / 2014

Incir Reçeli Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Bana nefes alan bir şeyi sevme hakkı vermediler, ben de incir reçelini sevdim. İncir Reçeli sendin sevgilim.

Dövme! Bilmem. Vücuduma kazıyacak kadar değerli bir şey gelmiyor aklıma.

En zor anlarda bile ayrılmamacasına tek vücut olabilmeyi anlat. Yalnız yürümek zor, kolayını anlat.

Fikrimde tarifsiz gülüşün, cebimde koca bir “hoşça” kal.

Bedeninin bu kadar ucuz muydu? Bilemedim. Asıl ucuz olan ne, biliyor musun? Beş kuruş vermeden savurduğunuz yargılarınız!

Sen birşey söylemeden gidersin değil mi? Hem de öyle bir gidersin ki; bırak yaşamayı insanın nefes alması bile yarım kalır.

Bence her insanın, hayatta değer verdiği en az biri olmalı.

Hiç yadırgamadım yüzünü, inan çok tanıdık. Gönlüme hoş geldin sevdiğim, kusura bakma ortalık biraz dağınık.

Ben insanları arabanın camlarına vuran yağmur damlalarına benzetiyorum bazen bir damla aşağı doğru kayarken başka bir damlaya karışıp güçlenerek daha hızlı ilerliyor.

Sen o kadar bir şey söylemeden gidersin ki; üstüne milyonlarca bir şey söylenir.

Biliyorum, bu şehir getirecek seni bana, belki bir konser kuyruğunda, belki tıkış bir metro vagonunda. Götürdüğü gibi getirecek, aksayan bir gecenin topal ışığında. Sevmez bu şehir ağlayan erkeği, biliyorum getirecek, ağlamaya çeyrek kala.

Önemli olan; benim senin kokunu almış olmamdı.

Bir şey söyle bana. İçimdeki kayayı kaldırıp atacak bir şey söyle. Nefes alabileceğim bir şey de bana.

Gerçi aşkın kralınıda yazsan, bu devirde para etmez… Eskidendi o, fakir çocuk zengin kız ayakları. İnsanların bin tane derdi var artık. Ekmek derdinde! Millet gülecek yer arıyor.

Hatunun sabah uyandığında yanında olmayanı makbuldür.

Gittiğin günden beri tenimde faili meçhul parmak izleri. Asılı bıraktın hayatın ortasında, tek dayanağım paslı bir çivi.

Kırılmış her yanım, kaybolur zaman saçlarında, gözlerim sokaklarda, sebebi isyan aşkım.

Sana dokunmak, hayatın içinde durup dinlenmek gibi. Sana dokunmak, nefes almak gibi. Sana dokunmak, tüm kelimeleri yakmak gibi. Sana dokunmak, tüm insanları affetmek gibi. Sana dokunmak, hayatı temize geçmek gibi. Sana dokunmak, ölüme inat gibi.

Benzer yazılar

 1. Alexander Pope Sözleri

  Akıllandıkça babalarımızın birer çılgın olduğuna inanırız; bizden daha akıllı olan oğullarımız da bizim için öyle düşünecektir. Bir adam asla yanıldığını kabullenmekten utanmamalıdır. Aslında bu, bugün dünden daha zeki olduğunu başka kelimelerle söylemektir. Doğa ve Doğanın yasası, karanlıkta saklıydı. Tanrı: Newton olsun! dedi ve her şey. aydınlandı. Güzellik, tek bir saçla bile bizi arkasından sürükler. Bilgili […]

 2. Yılmaz Erdogan Sözleri

  Aşkım derlerya hani hiç bitmeyecekmiş gibi.. Sanki aşktan anlarlarmış gibi, Sanki ‘aşkım’ dedimi aşık olunabilirmiş gibi… Bir uykunun en güzel yanı seninle uyanmaktır. Senden uzak bir uykuyla kandıramıyorum hiçbir geceyi. Çorap değiştirir gibi sevgili değiştiren, her yeni ilişkide temiz sayfa açtım diyenlere sesleniyorum: Sizin defter kaç ortalı? Doğuştan çaresi olmayan bir hastalığım var: Her gördüğümü […]

 3. Avustralya Atasözleri

  Açlık en iyi derstir. Akıl insanın külahında bir çividir. Yumruk yemeden içeri girmez. Aşk ile öksürük hiç bir zaman saklanamaz. Mutluluk herkesin hayatından bir kere geçer. Sevmek keman çalmak gibidir. Bilmeyen kötü sesler çıkarır. Tavşanı en öndeki köpek yakalar.

 4. George Eliot Sözleri

  Deha gayret ve sabrın çocuğudur. Yerine getirilmiş bir vazifenin mutluluğu diğer bir vazifeyi yapabilme gücünü meydana getirir. Günün birinde hepimiz sonsuza dek susacağız. Onun için sevdiklerinize simdi “Seni seviyorum” demekten çekinmeyin.

 5. Neyzen Tevfik Sözleri

  Gel dese de bakma nakes aşına, bir fırsat arar da kakar başına. Farkı yoktur aşıkların sağırdan. Öleceğiz birgün, gömecekler. Bikaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler. Hayat üç buçukla dört arasındadır; Ya üç buçuk atarsın ya da dört dörtlük yaşarsın. İyi bak kabına, olmasın delik, Boşuna taşırsın ,gider gündelik. […]

 6. William James Durant Sözleri

  Altmış yıl önce her şeyi biliyordum, şimdiyse hiçbir şey bilmiyorum; eğitim cehaletin yavaş yavaş keşfedilmesidir. Bilgimiz, sürekli genişleyen bir cehalet çölünde gittikçe uzaklaşan bir serap gibi. Hayattaki gelecek korkusu, aşktaki gelmeyecek korkusu yanında hiç kalır. Masallar; küçükken uyuyuncaya kadar, Büyüyünce de uyanana kadardır. Büyük bir medeniyet içten zayıflatılmadığı sürece fethedilemez. Kur’an saf ve sade ruhlara […]

 7. Imam Rabbani Sözleri

  Akılsız din olmayacağı gibi, aklı yegane ölçü kabul edip, onun yorum ve hükümlerini din olarak kabul etmek de mümkün değildir. Böyle bir şey, Allah’ın gönderdiği din değil, insanın kendi uydurduğu din olur. Bir farzı vaktinde yapmak, bin sene nâfile ibâdet yapmaktan daha çok faydalıdır. Dini hükümleri kendi aklıyla anlamak ve aklı ona rehber etmek isteyen, […]

 8. Hüseyin Nihal Atsız Sözleri

  Ahlakın meydana gelmesinde en önemli sebep soydur. Bir toplumun ahlakı, soyunun karışması ile değişebilir. Bir millet, büyümek ve iş yapabilmek için kendisinin büyük bir millet olduğu inancını duymalıdır. Dünyadaki bütün milletler, yabancı devlet hakimiyetinde kalan soydaşlarını kendileriyle birleştirmek için silahlı ve silahsız savaşlar yaparlar. Bunun adı emperyalizm değildir, irredantelizmdir ki makbul bir davranıştır. Eski topraklarımızı […]

 9. Salvador Dali Sözleri

  Bir deliyle benim aramda tek bir fark var. Deli aklının yerinde olduğunu sanır. Bense deli olduğumu biliyorum. Soytarı olan ben değilim, deliliğini gizlemek için ciddiyet oyunu oynayan şu aklın, mantığın alamayacağı ölçüde sinsi toplum.

 10. Will Rogers Sözleri

  Bizi sıkıntılandıran bilmediklerimiz değil, doğru zannettiğimiz şeylerdir. Doğru yolda bile olsanız, eğer oturuyorsanız, sizi ezip geçerler. Herkes cahildir. Farklı konularda… Kahramanlık, en kısa ömürlü uğraşılardan biridir. Doğru yolda olsanız bile hareket etmediğiniz sürece başkaları tarafından geçilmeye mahkumsunuz. Savaşın içinden diplomasiyi çıkarın, her şey bir haftada rayına girer.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Incir Reçeli Sözleri” için (0) sende ekle!