En basit yalanları gözümün içine bakarak söyleyen aptallar tanıdım. İnandığımı sandılar; bense onların kuş kadar akılları ve cahil cesaretlerine hayrandım.

Düşündüren Sözler

Hannah Arendt Sözleri18 / 04 / 2014

Hannah Arendt Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Dünün üzüntüleri ve yarının endişeleriyle donatılmış bir kalpten, bugün bir şey bekleme..

Eğer düşündüğüm herşeyi aklımda tutabilecek kadar güçlü bir hafızam olsaydı, bana öyle geliyor ki hiçbir şey yazmazdım. Benim için önemli olan düşünme sürecinin kendisi.

Herhangi birini yok saymak, onu kendi varlığından kuşku duymaya yöneltir.

Şiddet araçlarının teknik gelişimi artık öyle bir noktaya geldi ki, hiç bir siyasal amaç, insan aklının sınırları içinde, bu araçların yıkıcı potansiyeline denk değildir; ne de silahlı çatışmalarda bu araçların kullanılmasını haklı kılabilir.

İnsan zorunluluğa neden maruz kaldığım bilemediği takdirde, özgür olamaz ve kendisini zorunluluktan kurtarmaya çalışması da onu hiç bir zaman özgür kılmaz.

Benzer yazılar

 1. Cem Sancı Sözleri

  Bir insanın, onu sevmeyenlerin düşüncelerini önemsemesi, onu sevenlere ihanettir. Çok sevme beni, çünkü sonu yok. Çok sevenlerin hiçbiri adam olmadı; kimse aferin demedi çok sevenlere; kimse madalya takmadı onlar çok seviyorum diye telef olurken. Çok sevmenin hükmü kalmadı piyasalarda, gazetelere bak biraz, uyan artık rüyalarından. Fark ettim ki, cümleler kıskanç metresler, kelimelerin her biri gizli […]

 2. Zhantang Sözleri

  Adalet olan yere kim sığınmaz ki. Bir iş arkadaşı aradığınız zaman, bu kişi öğretmeniniz olmaya layık, her zaman saygı ve onur duyacağınız ve iş yaparken örnek alabileceğiniz biri olmalıdır, böylece ilişkinizin bir yararı olur. Sizden yalnızca biraz daha iyi olan bir öğretmeni sizin henüz erişmediklerinize karşı tetikte olmak için izlemelisiniz. Fakat bir öğretmen sizinle eşitse, […]

 3. Tahir Musa Ceylan Sözleri

  Artık kendimi savunacak yaşları geçtim, tehlikeye girmeyecek yaşlara geldim. Büyük işler yapmaya koyulduğunda etrafında bir uçurum varmış gibi yalnız kalırsın. Düş kırıklıklarına direndiğimizi gözlemek kendimizi sevmemize neden olur. Evlilikte eşlerden biri iyi olursa öteki olduğundan kötü olur. Güçlüler kendini tahrip etmeden, zayıflarsa tahrip ederek güç kullanır. Benim için bilgi değil inanç önemlidir, çünkü bilgi de […]

 4. Montesquieu Sözleri

  Aksi kantılanmadıkça kimse suçlu değildir. Bir tek kişiye yapılan haksızlık, bütün topluluğa yönelmiş bir tehdittir. Cumhuriyetler zenginlikten, diktatörlerde yoksulluk yüzünden yıkılırlar. Çeyrek saatlik okumanın gideremediği kederim olmamıştır. Dünyada başarı kazanabilmek için aptal görünülmeli, akıllı olunmalıdır. Eskiden, bir ülkeye karşı savaşmak için asker aranırdı. Bugün, askerleri savaştırmak için ülke aranıyor. İnsan ne kadar az düşünürse, o […]

 5. Iskandinavya Atasözleri

  Az kork, çok umut et; az ye, çok çiğne; az homurdan, çok nefes al; az konuş, çok anlat; az nefret et, çok sev ve en güzel şeyler seninle olsun. Ekinler baş vermeden kör buzağ tapallamaz.

 6. Eckhart Tolle Sözleri

  İnsanı olgunluğa götüren en hızlı at ıstıraptır.

 7. Sophie Arnould Sözleri

  Bir kadının haklı olmaktan anladığı şey tüm suçun onda olmamasıdır. Kadınların çoğu ancak, artık ruhlarını şeytana satamadıkları zaman kendilerini Tanrıya adarlar.

 8. Harry Carns Sözleri

  Akıllı adam hem kitapları, hemde doğrudan doğruya hayatı okur. Haksızlık sadece bir tarafta olsa davalar uzun sürmezdi. Akıllı bir insan kazandığı paranın birazını, aldığı nasihatin ise birçoğunu bir yana koyar.

 9. Hugh White Sözleri

  Geçmişi değiştiremezsin, fakat gelecek daima elindedir.

 10. Seneca Sözleri

  Aslında zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, biz cesaret edemediğimiz için zordur. Bağladığın bağlar çok sıkı olmasın, çok bol da olmasın. Çok bol olursa kaçarım; çok sert olursa koparım. Çoğu şeyi kazanırken, bazı şeyleri kaybedersin. Hayatta öyle seçimler yapki kazandığın şeyler, kaybettiklerine değsin. Doktor kendini kaybetmiş bir hastanın huysuzluklarına sinirlenmez. İşte akıllı bir adamın da […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Hannah Arendt Sözleri” için (0) sende ekle!