Deliler ve akıllı insanlar zararsızdır. En tehlikeli insanlar, yarı deliler ve yarı akıllılardır.

Akıllı Sözler

Hannah Arendt Sözleri24 / 07 / 2014

Hannah Arendt Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Dünün üzüntüleri ve yarının endişeleriyle donatılmış bir kalpten, bugün bir şey bekleme..

Eğer düşündüğüm herşeyi aklımda tutabilecek kadar güçlü bir hafızam olsaydı, bana öyle geliyor ki hiçbir şey yazmazdım. Benim için önemli olan düşünme sürecinin kendisi.

Herhangi birini yok saymak, onu kendi varlığından kuşku duymaya yöneltir.

Şiddet araçlarının teknik gelişimi artık öyle bir noktaya geldi ki, hiç bir siyasal amaç, insan aklının sınırları içinde, bu araçların yıkıcı potansiyeline denk değildir; ne de silahlı çatışmalarda bu araçların kullanılmasını haklı kılabilir.

İnsan zorunluluğa neden maruz kaldığım bilemediği takdirde, özgür olamaz ve kendisini zorunluluktan kurtarmaya çalışması da onu hiç bir zaman özgür kılmaz.

Benzer yazılar

 1. Kaybedenler Kulübü Sözleri

  Bazen büyük farklılıklar insanları birbirine daha da yakınlaştırır. Doğru zamanda, doğru yerde olmamaklardan oluşur her zaman hayat. Kaybedecek bir şeyinin kalmaması, özgürlük galiba. Ama bunu kim elde edebilir, kim başarabilir, onu bilmiyorum. Of, eski sevgilimi hatırladım ya! Hangisini? Ya işte onu hatırlayamadım. İnsan karar vererek aşık olmaz. Sadece bir bakar, olmuş. Hiç aradığın şeyi bulduğunda, […]

 2. Elazar Benyoetz Sözleri

  Bir insan ne kadar çok gürültü çıkarırsa, sözleri de o kadar sessizdir. Konuşurken hiçbirşey söylemeyebilirsiniz, fakat susarken değil.

 3. Michael Porter Sözleri

  Yarının bugünden iyi olmasını istiyorsan şimdiden değişik bir şeyler yapmalısın.

 4. Bruve Joel Rubin Sözleri

  “Çek çek çek kürekleri ırmak boyunca, neşeyle neşeyle neşeyle rüya gibi hayatını yaşa.” Bizlere bu şarkıyı çok küçükken öğretiyorlar, çünkü öğrenmesi çok uzun sürüyor.

 5. Peter Ustinov Sözleri

  Suçlar insanların yüzünde görünseydi aynalar satılmazdı. Komedi ciddi olmanın eğlenceli bir şeklinden ibarettir. Sevgi sonsuz bir bağışlama oyunudur. Bir alışkanlık haline gelen şefkatli bir bakıştır.

 6. Imam El Gazali Sözleri

  Allahü teâlânın verdiği nimeti, O’nun sevdiği yerde harcamak şükür; Sevmediği yerde kullanmak ise küfran-ı nimettir. Bedenine değil kendine değer ver, ve gönlünü olgunlaştır! Çünkü kişi; bedeni kadar değil, ruhu kadar insandır. Cuma günü günah işlemeden geçerse, diğer günler de selametle geçer. Çocuktaki utanma hali ondaki akıl nurunun alametidir. Dargın ve küskün olanları barıştır ki yarın […]

 7. Nicanor Parra Sözleri

  Birilerinin göz yaşları üzerine kurulan her mutluluk; günü geldiginde en dayanılmaz acılarla intikamını alır. Düşünce ağızda ölür. İnsanların da yan etkileri var. Bazıları başını döndürürken, bazıları mideni bulandırabiliyor. Toprak bir gün yağmurun kıymetini anlayacak; fakat o gün yağmur yağmayacak. Belkide tek sorunumuz; değil üzülmeye, üzerine düşünmeye bile değmeyen insanlara kalbimizin değmesidir. Ne kadar seversen sev; […]

 8. Ludwig Wittgenstein Sözleri

  Ad vermek, bir şeye etiket iliştirmekten farksızdır. Başkalarının derinlikleriyle oynama. Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır. Eğer insanlar hiç salakça şeyler yapmasaydı, akıllıca işler yapılamazdı. Felsefede ben’den, psikolojik olmayan anlamda söz edilebilecek ve edilmesi gereken bir yol vardır. Neden buradayız bilmiyorum, ama eğlenmemiz için olmadığı kesin. Kolum yukarı kalkar olgusunu kolumu yukarı kaldırırım olgusundan çıkarırsak geriye ne […]

 9. Jacques Rigaut Sözleri

  Baktığınız benim ama gördüğünüz sizsiniz.

 10. Ernest Hemingway Sözleri

  Ahlak konusunda inandığım ilke şudur; bir şeyi yaptıktan sonra kendini iyi hissediyorsan o ahlakidir; eğer kendini kötü hissediyorsan o gayri ahlakidir. Dinlemeyi severim. İnsanları dikkatle dinleyerek çok şey öğrendim. Çoğu insan karşısındakini hiç dinlemez. Onaracak kişi o olduktan sonra; kalbinizin kırılıp parçalanmasının zerrece önemi yok.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Hannah Arendt Sözleri” için (0) sende ekle!