En basit şey insanın kendisini aldatmasıdır; çünkü insan istediği şeyin genellikle gerçek olduğuna inanır.

Aldatma Sözleri

Hannah Arendt Sözleri24 / 04 / 2014

Hannah Arendt Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Dünün üzüntüleri ve yarının endişeleriyle donatılmış bir kalpten, bugün bir şey bekleme..

Eğer düşündüğüm herşeyi aklımda tutabilecek kadar güçlü bir hafızam olsaydı, bana öyle geliyor ki hiçbir şey yazmazdım. Benim için önemli olan düşünme sürecinin kendisi.

Herhangi birini yok saymak, onu kendi varlığından kuşku duymaya yöneltir.

Şiddet araçlarının teknik gelişimi artık öyle bir noktaya geldi ki, hiç bir siyasal amaç, insan aklının sınırları içinde, bu araçların yıkıcı potansiyeline denk değildir; ne de silahlı çatışmalarda bu araçların kullanılmasını haklı kılabilir.

İnsan zorunluluğa neden maruz kaldığım bilemediği takdirde, özgür olamaz ve kendisini zorunluluktan kurtarmaya çalışması da onu hiç bir zaman özgür kılmaz.

Benzer yazılar

 1. Gençlik Marsı Sözleri

  Dağ başını duman almış, Gümüş dere durmaz akar. Güneş ufuktan şimdi doğar, Yürüyelim arkadaşlar. Sesimizi yer, gök, su dinlesin; Sert adımlarla her yer inlesin. Bu gök, deniz nerede var, Nerede bu dağlar, taşlar. Bu ağaçlar, güzel kuşlar, Yürüyelim arkadaşlar. Sesimizi yer, gök, su dinlesin; Sert adımlarla her yer inlesin. Her geceyi güneş boğar, Ülkemizin günü […]

 2. Gülten Akın Sözleri

  Zalimin gecesi mazlumun gecesiyle birdir ve daha uzundur zulme karar verenin gecesi.

 3. Yılmaz Odabası Sözleri

  Aşkın kavgasını veremeyenler, hiçbir şeyin kavgasını veremezler! Aşkın özgürlüğünü yaşayan ve yaşatmayanlar ise, hiçbir özgürlüğü hak edemezler! Bu yüzden uğruna çok öldüğüm sabahlar, yaralıdır. Gençliğim darmadağın bir ilkyaz tufanıdır. Bu sevdayı kurda kuşa yedirtmem! Eski bir aşk, yeni bir ayrılıktır her zaman. Bunu kuşlar sorar, yıldızlar da anlatır; kimse bilmez be canım bir yara bir […]

 4. Grigori Yefimoviç Rasputin Sözleri

  Dua ve tövbelerle geçirilecek bir hayat bile savaşın sorumluluğunu ve günahını temizlemeye yeterli değildir.

 5. David Parkin Sözleri

  Sevdiğimiz birini gömdüğümüzde kalbimizin bir parçasını da onunla birlikte gömeriz. Ama bu yitimden yakınmamalıyız. Çünkü onların yanlarında götürebilecekleri tek şey kalplerimizdir.

 6. Louis Mann Sözleri

  İnsana olanlar değil, o insanın içinde olanlar önemlidir.

 7. Tezer Özlü Sözleri

  Bazen sevdiklerimiz, zaman kadar sonsuzdur. İşte bu yüzden seni; sevginin coğrafi sınır tanımayan yanını keşfettiğim için çok sevdim. İnsanın başkalarına söyledikleri kendi duymak istedikleridir. Sevmesi, sevilmeyi istediği biçimdedir. Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda yaşamım bitti. Bilmiyorum, nerede, ne zaman. Ve işte o bittiği yerde başladı. Acının sonunda. Acı ile…”Kalanlar.”

 8. Georg Büchner Sözleri

  Gözlerini yukarıya çevir ve seni ezen, ancak senden emdiği kan ve isteksizce ödünç verdiğin kolların kadar güçlü olan o ufak çete kaç kişidir bir say.

 9. John Ciardi Sözleri

  Takdir görmeyen hayal güçlerimiz, zamanla midemizde ülser yapar.

 10. Kim Song Ju Sözleri

  Bir devletin en önemli gücü istihbaratıdır. Sosyalizmi koruyacak en büyük iki unsur: güçlü bir ordu ve örgütlü bir halktır. Emperyalizm ile komünizm arasındaki savaş, halkların özgürlüğüne kadar sürecektir. Stalin güçlü bir komutandır. Mao çiftçilerin ne yapabileceklerini dünyaya kanıtlamış bir iyi bir liderdi. Sosyalizm ergeç yenilenir ve yıkılmaması ordunun gücüne bağlıdır.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Hannah Arendt Sözleri” için (0) sende ekle!