Sahte gülüşler altında sergilediğim mutluluk maskelerini çıkardım. Alınmayın. Olmadığım gibi görünmek bana göre değilmiş.

Özlü Sözler

Gustave Flaubert Sözleri30 / 07 / 2014

Gustave Flaubert Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Deha Tanrı vergisidir, ama yetenek bizimdir.

Ne olursa olsun mutlu değildi, hiçbir zaman mutlu olmamıştı. Hayatın bu yetersizliği, dayandığı şeylerin hemen bozulup çürümesi nereden geliyordu? Ama, bir yerlerde kuvvetli ve güzel bir insan, hem coşkunluk, hem de incelikle dolu kıymetli bir varlık, bir melek kılığı altında bir şair kalbi, gökyüzüne şairane düğün destanları söyleyen tunç telli bir rebap bulunsaydı, onunla tesadüfen niçin karşılaşmamalıydı? Ah, ne imkansızlık! Zaten hiçbir şey böyle bir araştırmaya değmezdi; her şey yalan söylüyordu, her gülümsemenin altında sıkıntıdan bir esneme vardı. Her sevinç bir lanet, her zevk bir iğrenme gizliyordu ve en iyi öpücükler, dudaklarda gerçekleşmesi imkansız daha yüksek bir şehvet özlemi bırakıyordu.

Benzer yazılar

 1. Joseph Roux Sözleri

  Deneyim; kazanılan bilgiden çok, kaybedilen beklentilerden oluşur. Kötüler kazanabilir. Ama; Üstün gelemez. İyi yaşamak değil, iyi bitirmek! Gerçek mutluluk budur. Her ailede melekler de bulunur, şeytanlar da. Gençlikteki gözyaşlarında acı yoktur; ihtiyarlıktaki acılarda gözyaşı…

 2. William Shakespeare Sözleri

  Ah! Bu kadar okudum, bu kadar öykü ya da destan duydum, aşkın yolu asla düz gitmiyor. Benim sevgim böyledir. Varlığım senin hepten: Her suçu üstlenirim, Yeter ki haklı çık sen… Cehalet Tanrı’nın laneti olduğuna göre, bilgi göklere uçabileceğimiz kanatlardır. Erkekler mi daha akıllıdır kadınlar mı? Elbette ki kadınlar. Çünkü bacağı güzel diye, hiçbir kadın askıntı […]

 3. Jorge Luis Borges Sözleri

  Aşık olmak, hata yapabilen bir tanrı`sı olan bir din yaratmaktır. Bir inanç için ölmek, onunla yaşamaktan daha kolaydır. Sil baştan yaşama şansım olsaydı eğer, oturup saymazdım eski yanlışlarımı. Kusursuz olmaya çalışmaz, rahat bırakırdım yüreğimi ve elbette çok daha coşku dolu olurdu sevdalarım içine az buçuk da ciddiyet katılmış.

 4. Mevlana Sözleri

  Akılsız, yüzü güzele; Akıllı, gönlü güzele tâlip olur. Zaman yüz güzelliğini tüketir ama gönül güzelliğini artırır. Bin sene de okusam, Ne biliyorsun diye sorsalar bana haddimi bilirim derim. Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene; Çünkü cahil ne gelirse söyler diline. Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et; Çünkü söz yürekten gelir, dilden çıkar. Ey sevgili.. […]

 5. Henry Wadsworth Longfellow Sözleri

  Çalışmayı ve beklemeyi öğrenin. Üstelemek başarının temel unsurudur. Kapıyı yeterince uzun süre ve yüksek sesle çalarsanız, birilerini uyandıracagınızdan emin olabilirsiniz. Yırtık bir ceket dikilebilir ama sert sözler çocuğun yüreğini yaralar.

 6. Louis Aragon Sözleri

  Aslında insanı acıtan şey yalnız kalması değil. Sevdiğinin kokusunun bir başkasının üzerine sinmiş olma ihtimalidir. Bir aşk yok ki paydos demiş gözyaşlarına, mutlu aşk yok ki dünyada! Ama şu aşk ikimizin öyle de olsa.. Gözlerini kaçırarak “seni hiç sevmiyorum” demekle gözlerinin içine bakarak “seni çok seviyorum” demek aynı şeylerdir. Ağzınızdan çıkanlara daima dikkat edin. Çünkü […]

 7. Katherine Mansfield Sözleri

  Aç insan kolay kandırılır. Kafasını kuma gömüp saklayan devekuşu, aynı zamanda kimliğinin en değerli parçasının kafası olduğunu anlatır. Hiç pişmanlık duymamayı, geriye dönüp bakmamayı bir yaşam kuralı edinin. Pişmanlık enerjinizi boşa harcamanıza neden olur; geçmişin üzerine hiç bir şey inşa edemezsiniz. Önemli olan an’ı yaşayabilmektir.

 8. Muhammed Ali Sözleri

  Ben boksun Elvis’iyim. Kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım. Çalışmanın her saniyesinde nefret ediyordum fakat kendime hep Dayan! diyordum. Bugün çalışacağım ve ömrümün sonuna kadar bir şampiyon olarak yaşayacağım. Şampiyonlar salonlardan çıkmaz. Şampiyonlar içlerinde tutku, hayal ve amaç olan insanlardan çıkar. Gencim, yakışıklıyım, hızlıyım, sevimliyim ve yenilmezim. Sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur. O kadar […]

 9. David Parkin Sözleri

  Sevdiğimiz birini gömdüğümüzde kalbimizin bir parçasını da onunla birlikte gömeriz. Ama bu yitimden yakınmamalıyız. Çünkü onların yanlarında götürebilecekleri tek şey kalplerimizdir.

 10. Alfred Adler Sözleri

  Bir insanın devinimlerinin yöneldiği amaç, o insanın çocukken dış dünyadan aldığı izlenimlerin etkisi altında gelişip ortaya çıkar. Çocuğun aile çevresindeki bir kişiye göstereceği aşırı sevginin hiçbir zaman gözden kaçırılmaması gerekir. Dikkat, ilgi duyulan bir nesnenin belirli bir amaçla ele geçirilmesini sağlayan bir araçtır. Henüz anlaşılmamış biçimde de olsa din’in de toplu yaşama zorunluğundan doğduğu görülür; […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Gustave Flaubert Sözleri” için (0) sende ekle!