En büyük felaketler içinde bile ümidini kaybetme, unutma ki ilik, sert kemiğin içinden çıkar.

Dini Sözler

Felsefe Sözleri18 / 04 / 2014

Felsefe Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır.

Bir an bekle, arkana dön ve unuttuklarını anımsa. Kaybettiysen ara, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet: Çünkü hayat çok kısa.

Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler, Ağzına dolar insanın… Sussan; acıtır. Konuşsan; kanatır.

Eğer Allah seni bana yazmışsa, benden kaçışın yok! Lakin kader seni benden almışsa, ağlamaya lüzum yok.

Aşık olmak anlık bir şey. Birden her şeyin çok parlak göründüğü, birden en pastel renklerin bile ısınmaya başladığı, birden tüm yemeklerin, çok daha lezzetli olduğu bir an bu.

Sen birşey söylemeden gidersin değil mi? Hem de öyle bir gidersin ki; bırak yaşamayı insanın nefes alması bile yarım kalır.

En zor anlarda bile ayrılmamacasına tek vücut olabilmeyi anlat. Yalnız yürümek zor, kolayını anlat.

Kaybedecek bir şeyinin kalmaması, özgürlük galiba. Ama bunu kim elde edebilir, kim başarabilir, onu bilmiyorum.

Sen o kadar bir şey söylemeden gidersin ki; üstüne milyonlarca bir şey söylenir.

Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat herşeye bedeldir.

Hayatta kimseye güvenmeyeceksin demek saçmalıktır inan. Ama kime ‘iki defa güveneceğini’ hesaplamalı insan.

Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır, Diploma insanın cehlini alsada; Hamurunda varsa eşeklik, baki kalır.

İnsanlarla yüzyüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin.

Her katil merak eder vurduğu insanın ölüp ölmediğini bu yüzden aylar sonra gelen “Nasılsın?” sorusuna hiç ümit bağlamıyorum.

En vefakar dostumuz gölgemizdir bilirsiniz. Ama unutmayın ki; o da yoldaşlık etmek için güneşli havayı bekler.

Öyle kolay bir sanat değildir uyumak. Onun uğruna bütün gün uyanık durmak gerekir.

Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun? dedi. Öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o an. Bozmadım.

Hatırlamak için bir hafızamız varken, unutmak için elimizde hiçbir şeyin olmaması; hayatın bize attığı en büyük kazıktır.

Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini.

Benzer yazılar

 1. Remy de Gourmont Sözleri

  Tüm dünyanın bildiğini bilmek, bilmek değildir. Bilmek, tüm dünyanın görmezden geldiğine bakarak başlar.

 2. Çekici Sözler

  Aklına düşüp, diline dolanan şarkının nakaratıyım ben. Mırıldanıp mırıldanıp bir türlü hatırlayamadığın. Bu gece yine yüreğim dertlerden bitap düşmüş, sol yanım darda. Gözlerimi hüzün bürümüş, uykularım firarda. Cebimde tutulmamış onca söz varken, yeni verilecek sözlerden korkuyor insan. Düşünüyorum da; düşüncelerin en güzeli senin beni düşünüp düşünmediğini düşünürken, düşünüyor olmanı düşünmek galiba… Ey tanıdığım herkesten farklı […]

 3. Biz Atatürk Gençleriyiz Marşı Sözleri

  Hoyra rira rira hey Hoyra rira rira hey Rira hoyrari Rira hoyrari Rira hoyra hoyra hey Güneş bizimle doğar Yağmur bizimle yağar Bizimle coşar deniz Ateş bizimle yanar Biz Atatürk gençleriyiz Hoyra rira rira hey Sesimiz onun sesi Hoyra rira rira hey Bizimle yükselecek Hoyra rira rira hey Atatürk Türkiye’si Rira hoyra hoyra hey Sevgimizle […]

 4. Marcel Proust Sözleri

  Aşk konusunda yanlış seçimden söz etmek hatalıdır, zaten seçim varsa o yanlıştır. Gerçek keşif yeni topraklar bulmakla değil, yeni bir gözle bakmakla ilgilidir. İki insan ayrılırken, şefkatli konuşan taraf âşık olmayan taraftır. Saatlerden ve günlerden kaçış yoktur. Ne yarından ne dünden. Dünden kaçış yoktur çünkü dün bizi çarpıtmıştır, ya da biz onu. Tek gerçek yolculuk; […]

 5. Casanova Sözleri

  Yüce tanrım ve ölümümün şahitleri: Filozof olarak yaşadım hıristiyan olarak ölüyorum.

 6. John Fowles Sözleri

  Anladığımız anlamda serbest girişim bir insanın istediği kadar zengin olmasına olanak vermektir. Bu serbest girişim değil, serbest girişim değil; serbest vampirizmdir. Bizler doruğu hiçbir zaman göremeyecek olan köleler değiliz; çünkü hiçbir doruk yoktur.Yaşam yüzyıl sonra daha az kusurlu olacaktır. Mükemmeleşebilme anlamsızdır. Çünkü sonsuz sürece nerede girersek girelim bir çeşit nostajiyle geleceği bekleriz ve daha iyi […]

 7. Mogolistan Atasözleri

  Arkasından yüz köpek havlatmayan kurt, kurt sayılmaz. İki dost arasına bir kez güvensizlik girerse, birine ya sürgün ya da ölüm düşer. Küçük bir yavruyu asla küçümsemeyin, çünkü ileride bir kaplan olabilir. İnsan dışı ile karşılanır, içi ile uğurlanır.

 8. Heinrich Heine Sözleri

  Aşk yepyeni kalabilen eski bir masaldır. Biliyorum, onlar gizlice şarap içerlerdi, ama herkese suyu mübah kıldılar. Kitapların yakıldığı bir yerde, sonunda insanlar da yakılacaktır. Maymun insana ne kadar çok benzemek isterse o kadar gülünç olur. Budalalar da akıllı gibi hareket ettikleri ölçüde o kadar tuhaf duruma düşerler. Tabii ki tanrı beni affedecektir, bu onun işi. […]

 9. La Edri Sözleri

  Büyük saadetler, büyük acıların yanıbaşındadır. Eğer dilin sivri ise dikkat et, birgün kendi boğazını da kesebilirsin! İnsanoğlu hilebazdır, kimse bilmez fendini, her kime iyilik edersen, sakla ondan kendini. Misafirin iyisi gelir geçer kuş gibi, kötüsüyse oturur daima baykuş gibi.

 10. Jiddu Krishnamurti Sözleri

  Bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak, sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz. Dünyayı ve dünyadaki şeyleri sevmediğimiz, onlardan yalnızca yararlandığımız için yaşamla bağımızı yitirdik. Şefkat duygumuzu, duyarlılığımızı, güzel şeylere tepkimizi yitirdik; doğru ilişkinin ne olduğunu ancak bu duyarlılığın yeniden kazanılmasıyla anlayabiliriz. Eylemlerimiz bilgi ve zaman üzerine kurulu olduğu için, insan zamanın kölesidir. Düşünce sürekli […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Felsefe Sözleri” için (0) sende ekle!