Deliler ve akıllı insanlar zararsızdır. En tehlikeli insanlar, yarı deliler ve yarı akıllılardır.

Akıllı Sözler

Felsefe Sözleri24 / 07 / 2014

Felsefe Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır.

Bir an bekle, arkana dön ve unuttuklarını anımsa. Kaybettiysen ara, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet: Çünkü hayat çok kısa.

Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler, Ağzına dolar insanın… Sussan; acıtır. Konuşsan; kanatır.

Eğer Allah seni bana yazmışsa, benden kaçışın yok! Lakin kader seni benden almışsa, ağlamaya lüzum yok.

Aşık olmak anlık bir şey. Birden her şeyin çok parlak göründüğü, birden en pastel renklerin bile ısınmaya başladığı, birden tüm yemeklerin, çok daha lezzetli olduğu bir an bu.

Sen birşey söylemeden gidersin değil mi? Hem de öyle bir gidersin ki; bırak yaşamayı insanın nefes alması bile yarım kalır.

En zor anlarda bile ayrılmamacasına tek vücut olabilmeyi anlat. Yalnız yürümek zor, kolayını anlat.

Kaybedecek bir şeyinin kalmaması, özgürlük galiba. Ama bunu kim elde edebilir, kim başarabilir, onu bilmiyorum.

Sen o kadar bir şey söylemeden gidersin ki; üstüne milyonlarca bir şey söylenir.

Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat herşeye bedeldir.

Hayatta kimseye güvenmeyeceksin demek saçmalıktır inan. Ama kime ‘iki defa güveneceğini’ hesaplamalı insan.

Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır, Diploma insanın cehlini alsada; Hamurunda varsa eşeklik, baki kalır.

İnsanlarla yüzyüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin.

Her katil merak eder vurduğu insanın ölüp ölmediğini bu yüzden aylar sonra gelen “Nasılsın?” sorusuna hiç ümit bağlamıyorum.

En vefakar dostumuz gölgemizdir bilirsiniz. Ama unutmayın ki; o da yoldaşlık etmek için güneşli havayı bekler.

Öyle kolay bir sanat değildir uyumak. Onun uğruna bütün gün uyanık durmak gerekir.

Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun? dedi. Öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o an. Bozmadım.

Hatırlamak için bir hafızamız varken, unutmak için elimizde hiçbir şeyin olmaması; hayatın bize attığı en büyük kazıktır.

Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini.

Benzer yazılar

 1. Ulpinnus Sözleri

  Adaletin küçüldüğü ülkelerde, büyük olan artık suçlulardır. Hukuk ilmi mukaddes bir şeydir. Kıymetini para ile ölçmek onu çok aşağılatmak olur. Hukukun buyrukları şunlardır: Dürüst yaşamak, başkasına zarara uğratmamak, herkesin hakkını vermek.

 2. Bomba Sözler

  Akıllı kişiler kararlarını aceleyle değil, düşünüp taşınarak verirler. Bir çıkış noktası arıyorum, dört yanım keder… Toplasam cümle ömrümü, ancak bir Ah’ım eder. Cümleye yanlış başlamışım, doğru bitirsem neye yarar? Dünya bir çocuk bizler oyuncak, her an bekliyoruz kırdı kıracak. En büyük felaketler içinde dahi ümidini kaybetme. Unutma ki ilik en sert kemiğin içinden çıkar. Güç […]

 3. Susan Sarandon Sözleri

  Ölüm cezası, düşünebileceğim en sapıkça şeylerden biridir. Bütün mutlu aileler birbirine benzer. Ama her mutsuz ailenin sadece kendine has bir hikayesi vardır.

 4. Nijerya Atasözleri

  Eğer bir fare, kediye gülüyorsa yakınlarda bir delik var demektir. Gerçek dostu iki elinizle birden tutun. Evinde huzurlu olmak istiyorsan, eşinin bütün istediklerini yap. Küçük üzüntüler konuşurlar, büyük dertler dilsizdir.

 5. Friedrich Hebbel Sözleri

  Bazılarının her çorbada bir kıl bulmalarının sebebi, çorbayı içerken devamlı olarak başlarını sallamalarındandır. Dua, bizim karanlıkta Yaratıcı’yı gördüğümüz aynadır. İnsan kulağına değil gözüne inanmalı. Havanın değiştiğini haber veren genç uzuvlar değildir; bunu evvela ihtiyar kemikler sezerler. Kapalı avuçtaki incilere kim inanır.

 6. Emile Faguet Sözleri

  Devlet gerekli bir kötüdür.

 7. Louisa May Alcott Sözleri

  Ateş yakmak için iki taşa ihtiyaç vardır. Bu menenjit değil mi? (Son sözleri) Çok tartışma var ancak bir o kadar karşıt görüş yok. Hayatımın her günü sinirliyim aslında, ancak bunu göstermemeyi öğrendim; ve hala sinirlenmemeyi umuyorum, sanırım bunu yapabilmek bir kırk yılımı daha alacak. İnsanların yetenek ve deha arasındaki farkı anlamaları uzun sürüyor, özellikle genç […]

 8. Amenemope Sözleri

  Sır saklayan söyleyenden çok büyüktür. Huzur dolu bir kalple bir parça ekmek, vicdan azabı ile beraber olan zenginlikten bin kere bin kere bin daha iyidir. İyilik ve tevazu tüm düşmanlıkları yener. Tanrı adaleti, onu sevene verir.

 9. Sırrı Süreyya Önder Sözleri

  Benimle kucaklaşmadan güçlenemeyeceğini, ben özgür olmadan, özgür olamayacağını ne zaman anlayacaksın?

 10. V For Vendetta Sözleri

  Aynaya baktığınızda suçluluk duyuyorsanız gerçekleri öğrenmişsinizdir. Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, Bay Creedy. Ve fikirlere kurşun işlemez. Çalmak malın sahibinden olur. eleştirenden çalamazsın, benim yaptığım sadece temizlemekti. Dans edilemeden yapılan devrim yapılmaya değer değildir. Evey, bir şey isteyebilir miyim? Bir tek dilek hakkım olsa seni tekrar görmeyi […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Felsefe Sözleri” için (0) sende ekle!