Warning: mysql_connect(): Unable to connect to database server!

Özlü Sözler

Felsefe Sözleri30 / 07 / 2014

Felsefe Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Aslında insanı en çok acıtan şey; hayal kırıkları değil. Yaşanması mümkünken, yaşayamadığı mutluluklardır.

Bir an bekle, arkana dön ve unuttuklarını anımsa. Kaybettiysen ara, kırdıysan af dile, kırıldıysan affet: Çünkü hayat çok kısa.

Cam kırıkları gibidir bazen kelimeler, Ağzına dolar insanın… Sussan; acıtır. Konuşsan; kanatır.

Eğer Allah seni bana yazmışsa, benden kaçışın yok! Lakin kader seni benden almışsa, ağlamaya lüzum yok.

Aşık olmak anlık bir şey. Birden her şeyin çok parlak göründüğü, birden en pastel renklerin bile ısınmaya başladığı, birden tüm yemeklerin, çok daha lezzetli olduğu bir an bu.

Sen birşey söylemeden gidersin değil mi? Hem de öyle bir gidersin ki; bırak yaşamayı insanın nefes alması bile yarım kalır.

En zor anlarda bile ayrılmamacasına tek vücut olabilmeyi anlat. Yalnız yürümek zor, kolayını anlat.

Kaybedecek bir şeyinin kalmaması, özgürlük galiba. Ama bunu kim elde edebilir, kim başarabilir, onu bilmiyorum.

Sen o kadar bir şey söylemeden gidersin ki; üstüne milyonlarca bir şey söylenir.

Gelecekse beklenen, beklemek güzeldir. Özleyecekse özlenen, özlemek güzeldir. Ve sevecekse sevilen; O hayat herşeye bedeldir.

Hayatta kimseye güvenmeyeceksin demek saçmalıktır inan. Ama kime ‘iki defa güveneceğini’ hesaplamalı insan.

Mey biter saki kalır, Her renk solar haki kalır, Diploma insanın cehlini alsada; Hamurunda varsa eşeklik, baki kalır.

İnsanlarla yüzyüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin.

Her katil merak eder vurduğu insanın ölüp ölmediğini bu yüzden aylar sonra gelen “Nasılsın?” sorusuna hiç ümit bağlamıyorum.

En vefakar dostumuz gölgemizdir bilirsiniz. Ama unutmayın ki; o da yoldaşlık etmek için güneşli havayı bekler.

Öyle kolay bir sanat değildir uyumak. Onun uğruna bütün gün uyanık durmak gerekir.

Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun? dedi. Öleceğini bile bile yaşadığını unutmuştu o an. Bozmadım.

Hatırlamak için bir hafızamız varken, unutmak için elimizde hiçbir şeyin olmaması; hayatın bize attığı en büyük kazıktır.

Yüzsüzdür insanoğlu kimse bilmez fendini, kime iyilik yaptıysan ondan koru kendini.

Benzer yazılar

 1. Ockhamlı William Sözleri

  Ona göre; tümeller, gerçek bir varoluşa sahip değil, yapma şeylerdi. Ancak soyut düşüncenin ürünü olarak ve bilmsel çalışma içinde ortaya çıkabilirlerdi. Çokluğun ortak olan yanı değil, onlara yüklenebilir olan isimlerdi. Bilim, geneli değil, özeli, tekil olan varlığı incelemelidir. Çünkü yalnızca tekil varlıkların bir gerçekliği vardır. Şeyler, ilk baştan beri birey olarak vardırlar.

 2. Lancelot Sözleri

  Özgürlük sadece başka bir adıdır kaybedecek hiçbir şeyi kalmamış olmanın.

 3. John Dryden Sözleri

  Aşk aklın en soylu zaafıdır. Sabırlı adamın öfkesinden sakının. Aşk konusunda yanlış seçimden söz etmek hatalıdır, zaten seçim varsa o yanlıştır. Önce biz alışkanlıklarımızı oluştururuz, sonrada alışkanlıklarımız bizi oluşturur. Savaşta bütün gecikmeler tehlikelidir.

 4. Carl Sagan Sözleri

  Bugünü anlamak için geçmişi bilmeniz gerekir. Kanıtın yokluğu yokluğun kanıtı değildir. Bilimde, bilim adamlarının sıkca “Biliyor musunuz, bu iyi bir argûman; benim fikrim sanırım yanlış” dedigini duyarsınız. Ve sonra fikirlerini degistirirler ve onlardan artık eski bakış açısını bir daha duymazsınız. Bunu gerçekten yaparlar. Olması gerektiği kadar sık yapmazlar, çünkü bilim adamları da insandır ve degişiklik […]

 5. Küçük Iskender Sözleri

  Aldığın o koku yüzünden zamanın etkisi yok olur bir anda. Koku, zamanın düşmanıdır. Bazen, İntihar etmek için başınıza silah dayamanıza gerek yok! Yastığa dayasanız yetiyor, yalnız başınıza.. Dua ederken, ağlarken, öpüşürken ya da rüya görürken gözlerimizi kapamamızın sebebi en güzel şeylerin gözle değil, kalple hissedilmesidir. Eğer bir başkası seninle çok ilgiliyse, mümkün oldukça uzak dur. […]

 6. Ayn Rand Sözleri

  Benim felsefem, özünde, hayattaki ahlaki amacı kendi mutluluğunu olan, varlığının yegane amacı ve en yüce eseri olarak yaratıcı üretkenliğini gören kahramansı bir varlık, bir insan konseptidir. En sefil insan amaçsız olandır. Siyasi yönetimlerin en sevmediği şeylerin başında bireyin bağımsızlığı ve egonun vizyonu gelir. Egonuzu ve kimliğinizi siyasi yönetimlere karşı koruyun. Özgür toplumu savunmak isteyen bir […]

 7. Necati Cumalı Sözleri

  Neredeysen uzat ellerini başım dönüyor.

 8. Dursun Karatas Sözleri

  Beynimizi de söküp alamazlar ya; o bizim. Çünkü şimdiye kadar kırılamadı bu en sağlam halka. Dişlerimizi sökseler, gözümüzle tutunabilmeliyiz bu halkaya. En sağlam halka ben olmalıyım! Herkes, hepimiz yapabiliriz bunu Faşizm varoldukça, ona karşı direnenler en sağlam halka oldular. Son nefesimize kadar tutunmalıyız bu en sağlam halkaya. Emperyalizm var oldukça, diz çökmeyenler, en sağlam halka […]

 9. John Lubbock Sözleri

  Akıllı insanlar başkalarının tecrübelerinden yararlanır, inatçı insanlar herşeyi kendileri denemek ister. 1-Ev işlerinde sana yardım edecek olan, bir kadın bulman önemlidir. 2-Esprili ve seni güldürmesini bilen bir kadın bulman önemlidir. 3-Kendisine güvenebileceğin bir kadın bulman önemlidir. 4-Seninle aşkı yaşayacak olan bir kadın bulman önemlidir. 5-Bu dört kadının birbirlerini tanımamaları çok daha önemlidir. Ne gördüğümüz, büyük […]

 10. Said Nursi Sözleri

  Acaba sırf dünya için mi yaratılmışsın ki, bütün vaktini ona sarfediyorsun. Bizler muhabbet fedaileriyiz, husûmete vaktimiz yoktur. Cenâb-ı Hakk’ı bulan, neyi kaybeder? Ve Onu kaybeden, neyi kazanır. Deli adama iyisin, iyisin denilse iyileşmesi, iyi adama fenasın, fenasın denilse fenalaşması nâdir değildir. Ey nefsim! deme zaman değişmiş, çünkü ölüm değişmiyor. Madem dünyanız ağlıyor ve hayatınız acılaştı.. […]

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Felsefe Sözleri” için (0) sende ekle!