Ay ve güneş herkesin lambasıdır, hava herkesin havasıdır, su herkesin suyudur. Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?

Manidar Sözler

Bayrak Marsı Sözleri19 / 04 / 2014

Bayrak Marsı Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Atalarım gökten yere,
İndirmişler ay yıldızı.
Bir buluta sarmışlar ki,
Rengi şafaktan kırmızı.

Onun ateş kırmızısı,
Ne gelincik, ne gülden.
Türk oğlunun öz kanıdır,
Ona bu al rengi veren.

Ay yıldızı, gökyüzünün,
Ayla yıldızından yüksek.
Türk’ün alın yazısıdır,
Türk’tür onu yüceltecek.

Vazifemdir bayrağımı,
Üstün tutmak her bayraktan.
Can veririm, kan dökerim,
Vazgeçemem ben bu haktan.

Yazar: Hasan Ali YÜCEL

Benzer yazılar

 1. George Burns Sözleri

  Bu ülkeyi nasıl yöneteceğini bilen herkesin taksi sürme ve saç kesmekle meşgul olması ne büyük talihsizlik. Sevmediğim birşeyde başarılı olmaktansa, sevdiğim birşeyde başarısız olmayı tercih ederim.

 2. Gottfried Leibniz Sözleri

  Ruh, yok edilmez bir evrenin aynasıdır. Sevmek, mutluluğumuzu bir başkasının mutluluğuna bağlamaktır. Gerçekte doğru olanı algılamaktır. Felsefe göklerden yere inerek, beş duyuyla kavranan konularla ilgilenmelidir.

 3. Amenemope Sözleri

  Sır saklayan söyleyenden çok büyüktür. Huzur dolu bir kalple bir parça ekmek, vicdan azabı ile beraber olan zenginlikten bin kere bin kere bin daha iyidir. İyilik ve tevazu tüm düşmanlıkları yener. Tanrı adaleti, onu sevene verir.

 4. Camillo Sbarbaro Sözleri

  Hayat tramvay gibidir. Tam yer bulmuş oturacakken bir de bakmışsın son durağa gelmişsin.

 5. Elif Safak Sözleri

  Aşık olmayana aşk kuru bir kelimeden ibaret. Yarı palavra, yarı safsata. Aşık olmayan bunu anlayamaz, olansa anlatamaz. Öyleyse nasıl anlatılabilir aşk, kelimelerin hükmünü yitirdiği yerde? aşk’tan. Bir anın doğması için, bir anın ölmesi gerekir. Yeni bir “ben” için eski bir ben’in kuruyup solması gibi.. Derler ki, aşk da unutulurmuş herşey gibi. Hem de yaşanıp bittikten, […]

 6. Edip Cansever Sözleri

  Acılar da acılaşıyor gittikçe sanki, bir azarlanmayla ölümünü düşünen çocuklar gibi. Bazen arkana bile bakmadan gitmek istersin. Öyle herşeyi bırakmana felan da gerek yok. Anıları bırakabilsen yeter. Çünkü sen, sen benim sevmemin başlangıcısın olsa olsa. Doğanın bana verdiği bu ödülden çıldırıp yitmemek için iki insan gibi kaldım. Birbiriyle konuşan iki insan. Elbette bir ustalıktır bizim […]

 7. Anselmus Sözleri

  Anlamak için inanıyorum. Felsefe inanılanı anlamaya çalışmaktır.

 8. Henri Matisse Sözleri

  Bir şey çirkinse gerçekten onu görmüyorsunuzdur.

 9. Cenap Şahabettin Sözleri

  Altından kendini koru, zehiri hiçbir zaman teneke kutu içinde sunmazlar. Başımıza bela geldi deriz; halbuki belaya ayağımızla kendimiz gitmişizdir. Daima ara, bugün altın ararken bakır bulursun, yarın bakır ararken altın. Elinden geleni yapmadığın müddetçe, Umduğunu bulamamaktan şikayette haksızsın. Gerçekleri güneşe benzetirler, doğrudur. Gözlerimizi yaralar gerekçesi ile çoğu kez bakamayız. Hayatta en zor şey, amaçsız insanlarla […]

 10. Salvador Dali Sözleri

  Bir deliyle benim aramda tek bir fark var. Deli aklının yerinde olduğunu sanır. Bense deli olduğumu biliyorum. Soytarı olan ben değilim, deliliğini gizlemek için ciddiyet oyunu oynayan şu aklın, mantığın alamayacağı ölçüde sinsi toplum.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Bayrak Marsı Sözleri” için (2) yorum yapılmıs!
 1. Damla Ateş 4 Nisan 2013, Perşembe | 19:56

  Çok güzel, tebrikler.

 2. Elif Ilgaz 7 Mayıs 2013, Salı | 10:13

  Çok güzel, teşekkürler.