Başını acemi berbere teslim eden, pamuğunu cebinde taşısın.

Ata Sözleri

Albert Einstein Sözleri22 / 07 / 2014

Albert Einstein Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Aylarca, yıllarca düşünür de düşünürüm. Doksan dokuz defasında yanlış sonuca varırım. Yüzüncüsünde haklıyımdır.

Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil; soracağı sorulardan anlaşılır.

Çok zeki olduğumdan değil, sadece sorunların üstünde daha çok duruyorum.

Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.

Eleştiriyi kabul etmeyen, başarısına inandıracak kimseyi bulamaz.

Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.

Hayatı yaşamanın iki yolu vardır: Biri hiçbirşeyin mucize olmadığını düşünmek, diğeri herşeyin mucize olduğunu düşünmek.

Bilim atom bombasını üretti, fakat asıl kötülük insanların beyinlerinde ve kalplerindedir.

Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.

Mutlu olmak istiyorsan, bir amaca bağlan; insanlara ya da eşyalara değil.

Hala anlayamadınız değil mi? Önemli olan haklı ya da haksız olmak değil. Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. Önemli olan kalp kırmamak. Önemli olan yargılamadan,karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek. Haklı bile olunsa özür dileyecek kadar asil olmak,bilge olmaktır. Egonuzu kontrol edemediğiniz sürece, O sizi kontrol etmeye devam edecek. Böyle olduğu sürece tüm dünya sizin bile olsa asla mutlu olamazsınız.

İnsan savaş gibi inanmadığı bir şey için acı çekeceğine, barış gibi inandığı bir dava uğruna ölse daha iyi değil mi.

Sakın sana kötüsün diyenlere aldırma. Bana da gerizekalısın diyenler oldu. Ve ben atomu parçalayıp ellerine verdim.

Neden bunca kişinin odun kırmaktan büyük zevk aldığını biliyorum. Bu aktivitede sonuçları hemen anında alabilirsiniz.

Delilik şüphesiz aptallıktan daha iyidir, delilik var olmuş bir zekanın yok oluşudur. Aptallık ise var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir.

En önemli insani çaba, eylemlerimizde ahlaklı olmak için çalışmaktır. İç dengemiz ve hatta varoluşumuz buna bağlıdır. Ancak iyi ahlaklı eylemler hayata güzellik ve onur verebilir.

Savaşsız bir dünyanın mimarları Askerlik hizmetini reddeden gençler olacaktır.

Matematikçiler, Görelilik Kuramına el attıktan sonra, ben kendi kuramımı tanıyamaz hale geldim.

Yanlış yapmayan insan yoktur; insanlık yanlışını kabul ve düzeltmekle olur.

Zorunlu askerlik sadece medeniyetin devamı için değil, aynı zamanda varlığımız için de ciddi bir tehlike oluşturur.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Benzer yazılar

 1. Alphonse Karr Sözleri

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı, sahip olduğu, sahip olduğunu sandığı. Ne kadar fazla değişim olursa, o kadar fazla şey değişmez kalır.

 2. Gökay Birkan Sucaklı Sözleri

  Biz ne insan olmayı becerebildik sevdiğim ne de sevebilmeyi.. Ya geç kalmıştı ellerimiz birbirine ya da erken kavuşmuştu ellerimiz, el olmuştu başkalarının ellerinde.. Çokta üzülmüyorum gidişine sen yokken bir iş buldum kendime malum ayrılırken bana ne demiştin? “git işine” İçinizde doldurulamayacak bir boşluk varsa noktaları kullanmayın, parentezi kapatın. Sen orada azıcık nefes alamasan benim burada […]

 3. Biz Atatürk Gençleriyiz Marşı Sözleri

  Hoyra rira rira hey Hoyra rira rira hey Rira hoyrari Rira hoyrari Rira hoyra hoyra hey Güneş bizimle doğar Yağmur bizimle yağar Bizimle coşar deniz Ateş bizimle yanar Biz Atatürk gençleriyiz Hoyra rira rira hey Sesimiz onun sesi Hoyra rira rira hey Bizimle yükselecek Hoyra rira rira hey Atatürk Türkiye’si Rira hoyra hoyra hey Sevgimizle […]

 4. Aiskhylos Sözleri

  Akıllı insan aptal görünürse kazançlı çıkar. Dostlarından kuşkulanmak, başa geçenlere özgü bir hastalıktır. Gerçek mutluluk iyi yaşamak değil, yaşamayı iyi bitirmektir. Tatlı sözler, şiddetli bir öfkeye karşı en tesirli ilaçtır. Pek az kişi, iyi talihli bir dostun başarılarını kıskançlık duymadan kutlayabilir. Dengin dengini bulmasıdır; en büyük mutluluk bu dünyada. Ölmeden önce kimse mutlu değildir. Yaşlılık, […]

 5. Nedim Sözleri

  Ben sordukça böyle nedim’i kim kıldı nâtüvân, Gösterir mecliste engüşt ile mînâ seni. Görmemiştir kimseler canın tenden gittiğini. Ben gözümle gördüm; İşte şu giden canım benim! Bir elinde gül bir elinde cam geldin sâkıyâ, Kangısın alsam güli ki câmı yâ seni. Meyhane mukassi görünür taşradan amma, bir başka ferah başka letafet var içinde. Yok bu […]

 6. Carlos Castaneda Sözleri

  Her şeye aynı açıdan bakarsan, hep aynı şeyleri düşünürsün. Hep aynı şeyleri düşünürsen, hep aynı şeyleri yaparsın. Hep aynı şeyleri yaparsan, hep aynı sonuçları elde edersin. Hep aynı sonuçları elde edersen, hep ya mutlu ya da hep mutsuz olursun.

 7. Walt Whitman Sözleri

  Adalet yaşama organı üyeleri tarafından ve kanunlarla kurulamaz. Adalet insanın ruhunun içerisindedir.

 8. Mina Urgan Sözleri

  Sesini duyunca ötüşmeye başlar göğüs kafesimdeki o suskun kuşlar. İlk sevgilim çikolata kokardı, Son sevgilim ölüm. Aradakilerin kokusu yoktu! Ben ölüm kokan son sevgilimi sevdim en çok. Ben sahip olduklarımın tadını çıkarmayı öğrendim hayatta. Sahip olamadıklarımın ve olamayacaklarımın acısına ise ayıracak zamanım yok. Hayat çok kısa.

 9. Louise Berliawsky Nevelson Sözleri

  Kadınlar özgürleştikçe erkekler de daha özgür olacaklardır. Çünkü birisini köleleştirdiğinizde, siz de köleleşmiş olursunuz.

 10. Jean Cocteau Sözleri

  Sanat, zaman geçtikçe güzelleşen çirkin şeyler üretir. Moda ise zaman geçtikçe çirkinleşen güzel şeyler üretir.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Albert Einstein Sözleri” için (0) sende ekle!