Aslında düşünmeye bile gerek yok. Ben kendimi biliyorsam, kendini bilmezlerin hakkımda söylediklerinin ne önemi olabilir?

Kitap Sözleri

Albert Einstein Sözleri23 / 04 / 2014

Albert Einstein Sözleri ve Resimleri
reklamlar

Aylarca, yıllarca düşünür de düşünürüm. Doksan dokuz defasında yanlış sonuca varırım. Yüzüncüsünde haklıyımdır.

Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil; soracağı sorulardan anlaşılır.

Çok zeki olduğumdan değil, sadece sorunların üstünde daha çok duruyorum.

Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.

Eleştiriyi kabul etmeyen, başarısına inandıracak kimseyi bulamaz.

Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.

Hayatı yaşamanın iki yolu vardır: Biri hiçbirşeyin mucize olmadığını düşünmek, diğeri herşeyin mucize olduğunu düşünmek.

Bilim atom bombasını üretti, fakat asıl kötülük insanların beyinlerinde ve kalplerindedir.

Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir.

Mutlu olmak istiyorsan, bir amaca bağlan; insanlara ya da eşyalara değil.

Hala anlayamadınız değil mi? Önemli olan haklı ya da haksız olmak değil. Kavganın kazananı yoktur. Ya kaybedersiniz ya da daha çok kaybedersiniz. Önemli olan kalp kırmamak. Önemli olan yargılamadan,karşılıksız sevebilmek ve iyilik yapabilmek. Haklı bile olunsa özür dileyecek kadar asil olmak,bilge olmaktır. Egonuzu kontrol edemediğiniz sürece, O sizi kontrol etmeye devam edecek. Böyle olduğu sürece tüm dünya sizin bile olsa asla mutlu olamazsınız.

İnsan savaş gibi inanmadığı bir şey için acı çekeceğine, barış gibi inandığı bir dava uğruna ölse daha iyi değil mi.

Sakın sana kötüsün diyenlere aldırma. Bana da gerizekalısın diyenler oldu. Ve ben atomu parçalayıp ellerine verdim.

Neden bunca kişinin odun kırmaktan büyük zevk aldığını biliyorum. Bu aktivitede sonuçları hemen anında alabilirsiniz.

Delilik şüphesiz aptallıktan daha iyidir, delilik var olmuş bir zekanın yok oluşudur. Aptallık ise var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir.

En önemli insani çaba, eylemlerimizde ahlaklı olmak için çalışmaktır. İç dengemiz ve hatta varoluşumuz buna bağlıdır. Ancak iyi ahlaklı eylemler hayata güzellik ve onur verebilir.

Savaşsız bir dünyanın mimarları Askerlik hizmetini reddeden gençler olacaktır.

Matematikçiler, Görelilik Kuramına el attıktan sonra, ben kendi kuramımı tanıyamaz hale geldim.

Yanlış yapmayan insan yoktur; insanlık yanlışını kabul ve düzeltmekle olur.

Zorunlu askerlik sadece medeniyetin devamı için değil, aynı zamanda varlığımız için de ciddi bir tehlike oluşturur.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Benzer yazılar

 1. Nicanor Parra Sözleri

  Birilerinin göz yaşları üzerine kurulan her mutluluk; günü geldiginde en dayanılmaz acılarla intikamını alır. Düşünce ağızda ölür. İnsanların da yan etkileri var. Bazıları başını döndürürken, bazıları mideni bulandırabiliyor. Toprak bir gün yağmurun kıymetini anlayacak; fakat o gün yağmur yağmayacak. Belkide tek sorunumuz; değil üzülmeye, üzerine düşünmeye bile değmeyen insanlara kalbimizin değmesidir. Ne kadar seversen sev; […]

 2. Didem Madak Sözleri

  Batmaya da razıyım, artık beni anla yeter ki sen beni hiç yazamayacağım bir romanın kollarına atma. Yıllardır kendini bulutlarda saklayan illegal bir yağmurum. Bir yağsam pahalıya mal olacağım.

 3. Michel de Montaigne Sözleri

  Alçakgönüllü yüreklerde yaşayan düşünceler, yüksek düşüncelerdir. Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder. Çünkü her yerde olmak, hiçbir yerde olmamaktır. Çatabilirsen önce fikirlerime çat; sonra bana. Dostun olsun istiyorsan dost ol. Dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur. Eğitim görmüş halkı bir yöne sevketmek kolay, sürüklemek güçtür, idare etmek kolay, köleleştirmek imkansızdır. […]

 4. Raoul Bott Sözleri

  Matematikte büyük olmanın iki yolu vardır: İlki herkesten zeki olmak, ikincisi de herkesten aptal, fakat sebatlı olmak.

 5. Seyh Said Sözleri

  Aslan, magarada can verse dahi, köpeğin ağzından artanı yemez. Beni bu değersiz dallarda asmanıza pervam yoktur. Muhakkak ki mücadelem; Allah ve Din’im içindir. Düşmanın tatlı sözlerine bakma; balın içinde zehir de bulunabilir. Hayatında ekmeği yenmeyen kimsenin adı, ölümünden sonra anılmaz. Günahtan kaçınmayan bilgin, mesale tutan bir kördür; Doğru yolu gösterir, kendisi görmez. Sonradan sevineceğin bir […]

 6. La Edri Sözleri

  Büyük saadetler, büyük acıların yanıbaşındadır. Eğer dilin sivri ise dikkat et, birgün kendi boğazını da kesebilirsin! İnsanoğlu hilebazdır, kimse bilmez fendini, her kime iyilik edersen, sakla ondan kendini. Misafirin iyisi gelir geçer kuş gibi, kötüsüyse oturur daima baykuş gibi.

 7. Sophie Arnould Sözleri

  Bir kadının haklı olmaktan anladığı şey tüm suçun onda olmamasıdır. Kadınların çoğu ancak, artık ruhlarını şeytana satamadıkları zaman kendilerini Tanrıya adarlar.

 8. Arthur Schopenhauer Sözleri

  Akıllı olan, sohbet sırasında ne hakkında konuştuğundan ziyade kiminle konuştuğunu düşünerek hareket edecektir. Bunu yaptığı takdirde sonradan pişman olacağı hiçbir şey söylemeyeceğinden emindir. Birisi sizin için gerçekten çok değerli ise, bunu ondan sanki bir suçmuş gibi gizleyin. Bu hoş birşey değildir ama doğrudur. Çünkü, bırakın insanları, köpekler bile büyük dostluklara katlanamazlar. Çiçek yanıt verdi: Seni […]

 9. Walter Scott Sözleri

  Tutku her iklimde yetişen bir bitkidir. Paranın öldürdüğü ruhlar, demirin öldürdüğü bedenden daha çoktur. İnsanlar kendi çılgın ihtiraslarının neticelerini, kadere yüklerler.

 10. Belçika Atasözleri

  Irmağı takip eden, denizi bulur. Kötü malın kelepiri olmaz. Tecrübe tarak gibidir; hayat insana verir ama kel olduğu zaman.

Dağlar Nasıl Oluşur?

Tüm dağlar, çoğu milyonlarca yıl önce meydana gelen yer kabuğu değişiklikleri sonucunda oluşmuştur. Kıvrımlı dağlar büyük boşluklardaki şiddetli basınçla sıkışan kaya katmanlarıyla meydana gelir. Dik dağlarda, kayalar yer kabuğunun yüzeyinde tepeler oluşturacak şekilde çıkıntılar yapmaya zorlanmıştır.

Diğer bir durum da kayaları oluşturan yerkabuğunun merkezindeki lavların katmanları çok büyük bir kuvvetle itmesidir. Volkanik dağlar, yerkabuğunun merkezinden dışarı çıkan lav, kül ve cüruftan oluşur. Sıradağlar yer kabuğundaki kırılma ve çökmelerin sonucu meydana gelir. Kaya bloklarını da kapsayan büyük yeryüzü bölümleri bir seferde sivrilir ya da çöker. Yani görüldüğü gibi dağlar birçok farklı şekilde oluşur.

Büzüllar karada oluşan ve kendi ağırlıkları altında yavaş hareket eden geniş buz kütleleridir. Buzullar, geniş vadiler oyarak dünyanın en büyük dağlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Albert Einstein Sözleri” için (0) sende ekle!